PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Norbert Kaczmarczyk: Narodowy Holding Spożywczy będzie kluczowy

Norbert Kaczmarczyk: Narodowy Holding Spożywczy będzie kluczowy

Autor: Oliver Pochwat 2021-12-31 19:02:42
Norbert Kaczmarczyk

Norbert Kaczmarczyk w rozmowie z portalem ŚwiatRolnika.info wypowiedział się na temat największych wyzwań przed jakimi stoi Ministerstwo Rolnictwa w nadchodzącym 2022 roku.

W ocenie wiceministra rolnictwa, w rolnictwie wyzwania nigdy się nie kończą. Należy jednak podkreślić, że część postulatów dotyczących poprawy sytuacji w rolnictwie jest realizowana. Znalazła się wśród nich odbudowa pogłowia trzody chlewnej. Ważnym tematem w 2022 roku będą również podjęcie działań mających na celu zbadanie rynku produkcji i dostaw nawozów oraz weryfikację czy podwyżki cen wykraczają poza podstawy makroekonomiczne.

ŚwiatRolnika.info: Jakie będą największe wyzwania dla polskiego rolnictwa w 2022 r.?

Norbert Kaczmarczyk: Tak naprawdę nowe wyzwania nigdy się nie kończą i nie ma tutaj znaczenia, że zmieniamy kalendarze na ścianach. Praca trwa cały czas. Na przykład nad Polskim Ładem dla rolnictwa, który zakłada między innymi wdrożenie rozwiązań dotyczących przejścia na emeryturę rASF DZIKrolniczą bez konieczności przekazania gospodarstwa, ułatwień w handlu płodami rolnymi w miastach czy środków finansowych na odbudowę trzody chlewnej. Są również inne bardzo ważne kwestie jak na przykład dopłaty powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw czy całkowita reforma systemu ubezpieczeń rolnych. Część z tych postulatów jest już realizowana. Stawiamy też mocno na przetwórstwo. Kluczowe będzie utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego. W ostatnich tygodniach reprezentowałem stronę rządową w pracach nad bardzo dobrze przyjętymi ustawami o ułatwieniach dla rolników w handlu w piątki i soboty oraz o wyrobach winiarskich. Ale to tylko przykłady, ponieważ jest wiele bardzo istotnych obszarów, nad którymi pracujemy codziennie w resorcie i choć niektóre projekty są większe, a inne mniejsze, to nie można mówić, że któryś z nich jest mniej ważny.

ŚwiatRolnika.info: Czy w 2022 r. zacznie się powolny i mozolny proces odbudowy hodowli trzody chlewnej w Polsce?

Norbert Kaczmarczyk: Ten proces już trwa. Odbudowa pogłowia trzody chlewnej to bardzo istotny aspekt pracy w resorcie. Przykładem konkretnego działania podjętego w tym kierunku jest ogłoszony kilka tygodni temu nowy program pomocy dla rolników utrzymujących lochy. Przeznaczymy na niego około 400 milionów złotych. Ważne w tym względzie jest także to, że wdrażamy zasadę minimum formalności. Wniosek będzie prosty i będzie zawierał podstawowe informacje o producencie rolnym i jego gospodarstwie. To realna pomoc dla hodowców trzody chlewnej.

ŚwiatRolnika.info: Czy w 2022 r. ministerstwo rolnictwa zrobi wszystko, aby cena nawozów spadła?

Norbert Kaczmarczyk: Podwyżki cen nawozów mineralnych są związane przede wszystkim ze wzrostem cen gazu. Sytuacja jest na bieżąco wnikliwie analizowana i pracujemy nad jej poprawą. Resort rolnictwa jest w stałym kontakcie z krajowymi producentami nawozów oraz Ministerstwem Aktywów Państwowych. Przyspieszono też wypłatę zaliczek na dopłaty bezpośrednie dla rolników. Ponadto Prezes UOKiK – w odpowiedzi na interwencję Premiera Kowalczyka – planuje podjęcie działań mających na celu zbadanie rynku produkcji i dostaw nawozów oraz weryfikację czy podwyżki cen wykraczają poza podstawy makroekonomiczne.

Czytaj także: Henryk Kowalczyk: Rok 2022 to walka z ASF i likwidacja jego wirusa


Sasin: Krajowa Grupa Spożywcza zostanie poszerzona o kolejne podmioty

Autor: Świat Rolnika 2022-06-27 11:30:00

Kowalczyk: Nie powtórzy się problem suszy, jak w 2018 i 2019 roku

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-26 16:30:00

Witold Choiński: Bez szczepionki nie wygramy z ASF

Autor: Oliver Pochwat 2022-06-26 14:30:00

BULT SMOGOWICZE