PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Rolnictwo / Konferencja UPEMI. Kołakowski: Drób jest naszą wizytówką

Konferencja UPEMI. Kołakowski: Drób jest naszą wizytówką

Autor: Emilia Gromczak 2022-05-24 22:30:00
UPEMI

Na konferencji UPEMI rozmawiano o szansach i wyzwaniach w branży miesnej. W wydarzeniu wziął udział sekretarz stanu Lech Kołakowski. 

Podczas konferencji Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego wiceminister omówił sytuację branży mięsnej w Polsce w kontekście obecnych trudności związanych z chorobami zakaźnymi, wojną na Wschodzie i wysokimi cenami nawozów. Wskazał, że nastąpiło zachwanie na giełdach i rynkach światowych.

Szanse i wyzwania branży mięsnej na konferencji UPEMI

Kołakowski w czasie konferencji UPEMI wskazał, że rolą rządu jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce w obliczu obecnej, trudnej sytuacji spowodowanej wojną i podwyżkami cen. Zwrócił uwagę, że w wyniku kryzysu na Wschodzie nastąpiło zachwianie równowagi na giełdach i rynkach światowych.

Odnosząc się do bezpieczeństwa żywnościowego sekretarz stanu powiedział, że mamy zapewnione bezpieczeństwo zarówno żywnościowe, jak i nawozowe. Na to zwracał uwagę ostatnio również premier Morawiecki, zapewniając, że obowiązkiem państwa jest zagwarantowanie polskim rolnikom stabilnego prowadzenia upraw, hodowli oraz rozwoju.

UPEMI Kołakowski

Lech Kołakowski: Drób jest naszą wizytówką

Na konferencji UPEMI Kołakowski podkreślił, że powróciliśmy na pozycję europejskiego lidera w produkcji drobiu i to właśnie drób jest naszą wizytówką. Wiceminister dodał, że również polska wołowina jest hitem eksportowym. Polska wołowina trafia do krajów całego świata, ale nadal są rynki, które polskie mięso mogłoby podbić. Jak wskazał w ostatnim wywiadzie prezes PZHiPBM Jacek Zarzecki, dla polskich hodowców dużą szansą są Chiny oraz Turcja. 

W czasie wydarzenia zwrócono uwagę, że sieci handlowe w zbyt małym stopniu korzystają z polskiego rynku mięsa, umieszczając na półkach sklepów to importowane. Sekretarz stanu podkreślił, jak ważne jest wybieranie polskich produktów, także polskiego mięsa.

Na koniec Kołakowski odniósł się do roli GIW w walce z ASF. Podkreślił, że dzięki działaniom GIW dla edukacji i stosowania zasad bioasekuracji od grudnia 2021 r. nie zanotowaliśmy ani jednego przypadku ASF wśród trzody chlewnej. Z kolei Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk zaznaczył, że wysoki poziom współpracy GIW z rolnikami jest możliwy dzięki wsparciu finansowemu i etatowemu, które GIW otrzymał od MRiRW

Czytaj też: Lech Kołakowski: Bioasekuracja to klucz do walki z ASF

gov.pl/fot.gov.pl


Jan Krzysztof Ardanowski: Rolnicy oczekują stabilnych i wysokich cen zbóż

Autor: Oliver Pochwat 2022-06-30 13:00:00

Szczepan Wójcik: Jesteśmy w czołówce państw z blokowanymi inwestycjami

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 11:00:00

Duda: Bezpieczeństwo żywnościowe jednym z tematów szczytu NATO

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-29 18:30:00

BULT SMOGOWICZE