PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Opinie / Polityka / Wiceszef MSZ: Prorosyjska polityka Niemiec doprowadziła do tej sytuacji

Wiceszef MSZ: Prorosyjska polityka Niemiec doprowadziła do tej sytuacji

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-23 14:30:00
Polityka Niemiec

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, że to polityka Niemiec doprowadziła do tej sytuacji, którą mamy w tej chwili na Ukrainie.

Wiceminister uważa, ze Niemcy muszą teraz wziąć za to odpowiedzialność i podjąć działania. Wiceminister spraw zagranicznych pytany w TVP Info o niemiecką pomoc dla Ukrainy odpowiedział, że oczekuje, że za słowami niemieckiego rządu będą iść też czyny.

Polityka Niemiec przyczyną wojny?

Odnosząc się do ostatnich krytycznych słów prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w stosunku do prezydenta Rosji Władimira Putina, przywołał czasy, kiedy Steinmeier sprawował urząd ministra spraw zagranicznych w poprzednich rządach. Ocenił, że obecny prezydent prowadził wtedy prorosyjską politykę i to polityka Niemiec doprowadziła do obecnej sytuacji.

,,To polityka, która doprowadziła między innymi do tej sytuacji, którą mamy w tej chwili. Dzisiaj trzeba wziąć za to odpowiedzialność, podjąć działania" – podkreślił.

Szynkowski vel Sęk powiedział, że gdyby miał podsumować aktualną pomoc Niemiec dla Ukrainy, to powiedziałby, że odbywa się ona pod hasłem "za mało, za słabo, za wolno".

,,Oczekujemy od największego państwa UE, że weźmie na siebie zdecydowanie więcej odpowiedzialności za podejmowane decyzje, tym bardziej że ta odpowiedzialność powinna spoczywać na kraju, który w przeszłości podejmował decyzje, które m.in. doprowadziły do tej sytuacji" – zaznaczył wiceminister.

Polityk podkreślił, że Niemcy w przeszłości wykazywały się zbyt dużą pobłażliwością w stosunku do Rosji i prowadzonej przez nią polityki.

Ocenił, że "niektórym niemieckim politykom ciężko przychodzi przyznawanie się do błędu, a jeszcze ciężej wyciąganie wniosków". Dodał jednak, że wśród części niemieckiej klasy politycznej Niemiec pojawia się pewna refleksja i prowadzona jest debata dotycząca postawy wobec wojny w Ukrainie i działań z nią związanych.

 polityka niemiec

Czytaj też: Putin przekupił ekologów. Gruba kasa ważniejsza od ”idei”

PAP/fot.MSZ/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Morawiecki: Wzywam do izolacji rosyjskiego prezydenta 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Moskwa: Chcemy odnowić połączenie energetyczne Polski i Ukrainy


Autor: Polska Agencja Prasowa

Von der Leyen: Zielony wodór pomoże Europie w uniezależnieniu się od Rosji


BULT SMOGOWICZE