O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Blog

27-04-2022

Autor: Emilia Gromczak

Edward Siarka: NGO muszą wydawać środki w sposób transparentny

Wiceminister Edward Siarka podkreślił, że organizacje, które korzystają ze środków publicznych, muszą wydawać je w sposób transparentny. 

W opinii wiceministra klimatu i środowiska możliwe jest działanie w Polsce organizacji, które są finansowane przez Rosję. W takim wypadku, jako społeczeństwo polskie możemy być narażeni na różnego typu manipulacje. Siarka zwrócił również uwagę, że organizację muszą wydawać środki publiczne w sposób przejrzysty. 

Edward Siarka o transparentności organizacji pozarządowych

Wiceminister odniósł się do doniesień niemieckiej prasy dot. finansowania różnych organizacji przez Gazprom. Zwrócił uwagę na działania różnych organizacji przy m.in. przekopie Mierzei Wiślanej, ale również przy nowych inwestycjach drogowych, społecznych.

"Mamy część takich organizacji, które działają w Polsce w sposób często taki, że do końca nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jak wyglądają kwestie finansowe, skąd pozyskiwane są środki, w jaki sposób się to odbywa. Ostatnie informacje prasy niemieckiej o tym, że Gazprom finansował niektóre fundacje, zwłaszcza te związane z działalnością klimatyczną są bardzo niepokojące. Jeśli by tak było, to znaczy, że możemy być narażeni na różnego rodzaju manipulację, które wywołują oczywiste i negatywne skutki społeczne i polityczne" podkreślił. 

"Ważne jest, aby wszystkie organizacje, które rzeczywiście korzystają ze środków publicznych, wydawały je w sposób transparentny i taki, który nie będzie powodował podejrzeń, że dochodzi do niewłaściwości" – dodał Edward Siarka.

Program "Natura od kuchni"

Edward Siarka mówił również o programie "Natura od kuchni", który jest przeznaczony do organizacji działających na wsiach. Program ten gwarantuje przejrzyste wykorzystanie środków publicznych. 

"Dzisiaj w Lasach Państwowych proponujemy dla organizacji tym razem, tych działających na terenach wiejskich dodatkowy program, który nazwaliśmy "Natura od kuchni". Ten program jest przykładem transparentnego wydawania środków, ponieważ wszystkie organizacje biorące w nim udział, są to organizacje, które posiadają osobowość prawną, konto bankowe, mają swoje władze. Są to organizacje, które na bieżąco i w różnych sytuacjach współpracują z samorządami i instytucjami państwowymi" – powiedział wieceminister.

Sprawdź również: Grzegorz Chocian: Należy zwrócić uwagę na działalność organizacji proekologicznych

swiatrolnika.info 2023