O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-11-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Gryzonie – ich wpływ na produkcję w gospodarstwach mlecznych

Gryzonie

Gryzonie są szczególnie przyciągane do gospodarstw, w których dostępny jest łatwy dostęp do pasz dla zwierząt. Jaki jest ich wpływ na gospodarstwo mleczne? Jakie szkody mogą poczynić i jakie przenoszą choroby?

Gryzonie – potencjalne możliwe szkody w infrastrukturze gospodarstwa

Gryzonie są najbardziej rozpowszechnione w gospodarstwach położonych w pobliżu pól uprawnych. Ich populacja może wzrosnąć w bardzo zimnych lub gorących porach roku, kiedy przenoszą się na teren gospodarstwa w poszukiwaniu ochrony przed niekorzystnymi warunkami klimatycznymi.

Szczególnie przyciągają je gospodarstwa, w których dostępny jest łatwy dostęp do pasz dla zwierząt. Zbyt dużo gruzu lub śmieci na farmie jest również czynnikiem przyczyniającym się do występowania gryzoni. Ogromne szkody w gospodarstwie mogą być spowodowane inwazją gryzoni, jeśli nie zostaną starannie wdrożone skuteczne programy kontroli.

Aby ocenić potencjalne szkody jakie mogą poczynić gryzonie w gospodarstwie, ważne jest oszacowanie ich populacji, co z kolei pomaga w przygotowaniu niezbędnych środków niezbędnych do opanowania problemu. Istnieje wiele podejść do szacowania populacji, ale w praktycznych warunkach fermowych można po prostu oszacować populację gryzoni na podstawie oceny wizualnej. Obecność świeżych odchodów i nor może również wskazywać na populację oraz aktywność gryzoni.

Żerujące gryzonie mogą podkopać fundamenty i zniszczyć drzwi, zasłony, przewody elektryczne, kable telefoniczne, plastikowe karmniki i poidła. Mogą uszkodzić również przewody z tworzywa sztucznego, zakłócając dopływ wody. Podobnie niszczą materiały izolacyjne, a tym samym wpływają na optymalną temperaturę i wilgotność w domu. Gryzonie niekoniecznie jedzą takie twarde przedmioty. Zamiast tego mają tendencję do gryzienia ich, aby wyostrzyć i utrzymać normalną długość stale rosnących zębów, które w przeciwnym razie osiągałyby długość 10-15 centymetrów.

Czytaj też: FrieslandCampina w kryzysie! Spółdzielnia planuje masowe zwolnienia

Gryzonie – potencjalne straty w paszy i wpływ na ekonomię oraz produkcję gospodarstwa mlecznego

Mając taką możliwość, 250-gramowy szczurGryzonie 023 może codziennie jeść swoją wagę w paszy. Oznacza to na przykład, że ferma licząca jedynie 50 szczurów może z łatwością tracić tony paszy każdego roku. Szczur może zanieczyścić dziesięciokrotnie większą ilość karmy odchodami, moczem i włosami. Szczur produkuje 25 000 odchodów rocznie, mysz 17 000. Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych każdego roku gryzonie niszczą paszę o wartości ponad 2 miliardów dolarów.

Gryzonie są nosicielami co najmniej 45 chorób, w tym salmonellozy, pasterelozy, leptospirozy, włośnicy, toksoplazmozy i wścieklizny. Myszy i szczury mogą przenosić na stopach organizmy chorobotwórcze, zwiększając tym samym rozprzestrzenianie się chorób, co skutkuje następującymi stratami ekonomicznymi i produkcyjnymi:

  • Zwiększone koszty weterynaryjne
  • Zwiększone koszty wymiany
  • Wzrost ogólnego wskaźnika uboju
  • Zmniejszona produkcja mleka
  • Zmniejszona wartość uboju
  • Zmniejszona efektywność żywienia
  • Utrata zwierząt przeznaczonych na sprzedaż
  • Przedwczesny ubój zwierząt klinicznych lub zakażonych
  • Zwiększona podatność na inne choroby i możliwe problemy hodowlane
  • Utrata inwestycji w młode stado, które zostało zakażone lub narażone od urodzenia

dairyglobal.net/fot.Wikimedia/Pixnio

swiatrolnika.info 2023