O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-02-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Zmieniły się terminy stosowania nawozów naturalnych! Sprawdź co przyszykowało ministerstwo

terminy stosowania nawozów

Minister Henryk Kowalczyk przypomniał, że od lutego obowiązują elastyczne terminy stosowania przez rolników nawozów naturalnych.

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało w piątek, że 31 stycznia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu", opracowane przez Ministerstwo Infrastruktury. Rozporządzenie podpisał premier Mateusz Morawiecki.

Jak zmienią się terminy stosowania nawozów?

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk przypomniał, że od 1 lutego już obowiązują elastyczne terminy stosowania nawozów naturalnych. Doprecyzował, że "elastyczne", to znaczy uzależnione od pogody i od temperatury.

,,Zgodnie z moją deklaracją – jeszcze z jesieni – mówiłem, że przejdziemy do innego systemu terminowego stosowania nawozów naturalnych, obornika. I jest już rozporządzenie, które weszło w życie” – powiedział Kowalczyk w programie "Tydzień" TVP1, pytany o prace nad zmianą terminów stosowania nawozów naturalnych.

Jak wskazał resort, wdrożenie Programu działań wynika z realizacji dyrektywy azotanowej, zgodnie z którą dokument ten podlega przeglądowi i aktualizacji co 4 lata. W 2022 r. rozpoczęto prace nad aktualizacją Programu działań obowiązującego od 2018 r. 

,,Również jesienią są wydłużone terminy. Myślę, że w tym momencie rolnicy będą zadowoleni – nie będzie tych sztucznych ograniczeń, bo do tej pory było tak, że czekać trzeba było na daty np. na 30 marca, bez względu na to, jakie są warunki pogodowe, czy jakie są warunki na polu" – dodał minister.

terminy stosowania nawozów

Zmienione przepisy wprowadzają elastyczny wiosenny termin nawożenia w okresie od 1 lutego do 1 marca. Termin rozpoczęcia stosowania nawozów, po wejściu w życie Programu działań, związany jest z przejściem średniej dobowej temperatury w kolejnych pięciu dniach przez próg 3 stopni Celsjusza dla roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych oraz pięciu stopni Celsjusza dla pozostałych upraw.

Ponadto, zaktualizowano wskaźniki produkcji nawozów naturalnych i zawartego w nich azotu (dodano nowe grupy, takie jak osły, bawoły, lamy, alpaki) oraz uporządkowano podział na grupy technologiczne dla innych gatunków. Uwzględniono także zasady obliczania produkcji nawozów naturalnych w przypadku otwartego systemu utrzymania; zaktualizowano sposób obliczania maksymalnych dawek nawozów azotowych dla niektórych upraw, takich jak m.in.: kukurydza uprawiana na zieloną masę, kapusta włoska, konopie włókniste, len włóknisty oraz szparagi.

Wykaz powiatów, w których będzie możliwe wcześniejsze stosowanie nawozów, po uwzględnieniu średniej dobowej temperatury powietrza, ma być publikowany codziennie na stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego. 

Zobacz też: Europosłowie: UE powinna stawiać na nawozy organiczne

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023