Talk icon

Informacje

06-04-2022

Autor: Emilia Gromczak

Zełenski: Środkiem prowadzenia wojny dla Rosji jest głodzenie ludzi

Zełenski

Wołodymyr Zełenski w parlamencie Irlandii powiedział, że dla Rosji głodzenie ludzi również jest środkiem prowadzenia wojny.

Prezydent Ukrainy w przemówieniu transmitowanym za pośrednictwem łączy wideo z Kijowa poinformował, że w nocy Rosjanie uderzyli w ukraiński skład paliwa i celem Rosji nadal jest ukraiński sektor rolniczy. Jak zaznaczył Rosja celowo wywołuje na Ukrainie kryzys żywnościowy, bo dla niej głodzenie ludzi również jest środkiem prowadzenia wojny.

Zełenski: Dla Rosji głodzenie ludzi jest środkiem prowadzenia wojny

Zełenski poinformował, że w nocy Rosjanie uderzyli w ukraiński skład paliwa i celem Rosji nadal jest ukraiński sektor rolniczy.

"Niszczą naszą infrastrukturę i celowo prowokują kryzys żywnościowy. Pół miliona mieszkańców jest pod oblężeniem. Blokują transporty humanitarne i nie przepuszczają niczego, ani wody, ani lekarstw"  – mówił.

Słowa o kryzysie żywnościowym i głodzie były nawiązaniem do historii Irlandii, gdzie w połowie XIX wieku z powodu głodu zmarło ok. miliona osób, a kolejny milion wyjechał z kraju.

Zełenski powiedział, że rosyjscy żołnierze celowo wyszukują i zabijają nauczycieli oraz liderów lokalnych społeczności na okupowanych terenach. Zarzucił Rosję, że działa jak imperium kolonialne, które chce "podporządkować sobie sąsiada" i "zniszczyć podstawy jego tożsamości".

Ukraiński prezydent zwrócił uwagę, że jego kraj nadal musi przekonać europejskie firmy do porzucenia rosyjskiego rynku, a zagranicznych polityków do zerwania więzi z rosyjskim systemem finansowym. Podkreślił, że zakup rosyjskiej ropy naftowej finansuje rosyjskie działania wojenne.

Zełenski podziękował Irlandii za dotychczasowe wsparcie dla Ukrainy.

"Od pierwszych dni wspieracie dobro, wspieracie Ukrainę i to jest fakt. Nie mieliście wątpliwości dotyczących niesienia nam pomocy, od razu zaczęliście to robić. I chociaż jesteście krajem neutralnym, nie pozostaliście obojętni na klęski i nieszczęścia, które Rosja sprowadziła na Ukrainę"  mówił Zełenski.

Zełenski Irlandia

Premier Irlandii: Jesteśmy z Ukrainą

Wezwał jednak irlandzkich przywódców, by odgrywali bardziej aktywną rolę.

"Proszę, abyście wykazali większe przywództwo w naszej koalicji antywojennej. Proszę, byście przekonali partnerów z UE do wprowadzenia bardziej rygorystycznych sankcji wobec Rosji, aby zapewnić, że rosyjska machina wojenna zostanie zatrzymana"  apelował Zełenski.

Odpowiadając na przemówienie Zełenskiego premier Irlandii Micheal Martin powiedział, że Rosja będzie musiała żyć ze "wstydem i hańbą za to, co robiła na Ukrainie przez pokolenia". Zapewnił, że osoby odpowiedzialne zostaną pociągnięte do odpowiedzialności.

Martin podkreślił, że choć Irlandia jest militarnie neutralna, to nie jest neutralna politycznie.

"Jesteśmy z Ukrainą. Ta wojna dotyka nas wszystkich. Dlatego Irlandia popiera dalsze sankcje europejskie. Z zadowoleniem przyjmuję i popieram wniosek Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej"  – powiedział irlandzki premier.

Sprawdź również: Zełenski odwiedził Buczę – miejsce masowych rosyjskich zbrodni pod Kijowem

 fot.fbWołodymyr Zełenski/pixabay.com

swiatrolnika.info 2023