O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-01-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Zbigniew Ziobro ostro o KPO: To w istocie ukryty, drogi kredyt

Ziobro

Powiedzieć, że lider Solidarnej Polski i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro jest przeciwko KPO, to jak nic nie powiedzieć.

Koalicjant PiS w liście otwartym do prezydenta Andrzeja Dudy, który opublikowano w "Naszym dzienniku" i "Do rzeczy", stwierdził, że istotna część środków z Krajowego Planu Odbudowy to w rzeczywistości  ukryty, drogi kredyt.

Ziobro przeciwko KPO

Zdaniem Zbigniewa Ziobro "podyktowana przez Komisję Europejską ustawa o Sądzie Najwyższym", warunkująca otrzymanie środków z KPO, "podważa konstytucyjne uprawnienia Prezydenta do powoływania sędziów i trwałość dokonanych przez Pana powołań". 

,,Uderza to w zasadę nieodwołalności, a co za tym idzie – ogranicza niezawisłość sędziowską. Pozwala kwestionować prawo sędziów do orzekania, a tym samym prawomocność milionów wydanych wyroków. Prowadzi do anarchii i demoluje zaufanie do państwa" – ocenił.

Zobacz też: KPO dla rolnictwa. Kowalczyk: Bez tych pieniędzy nie umrzemy 

Według ministra sprawiedliwości nie ma ani jednego kraju w Unii Europejskiej, w którym taki mechanizm podważania statusu sędziów obowiązuje. 

,,Dowodzi to, że narzucany przez Brukselę projekt jest nie tylko sprzeczny z polską Konstytucją, ale antyeuropejski" – wskazał.

Ziobro KPO

,,Polacy dowiadują się, że istotną część tych środków stanowi unijna bezzwrotna dotacja. A przecież to nieprawda! Polacy są wprowadzani w błąd! Nie wiedzą, że KPO to w istocie ukryty, drogi kredyt. Nie wiedzą, że faktycznie będą musieli go spłacać. Poprzez podwyższoną unijną składkę członkowską i nowe podatki dla Brukseli. Nie wiedzą, że według planów Komisji Europejskiej Polska będzie musiała wpłacić z tego tytułu do Unii Europejskiej kwotę co najmniej 300 miliardów złotych" – napisał prokurator generalny. 

PAP/fot.MS/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023