O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-01-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

KPO dla rolnictwa. Kowalczyk: Bez tych pieniędzy nie umrzemy

KPO dla rolnictwa Kowalczyk

Henryk Kowalczyk poinformował, że ewentualny brak środków z KPO dla polskiego rolnictwa zostanie zastąpiony pieniędzmi z budżetu państwa.

Wicepremier i minister przyznał dokonane i wypłaty dla rolników "będą i tak realizowane z budżetu państwa – z PFR, z krajowych środków finansowych". Kowalczyk podczas audycji w Radiu ZET pytany był również o to, jakie będą ceny nawozów w tym roku. "Będą regulacje i próba ograniczenia cen na wyjściu z fabryki" – odpowiedział.

Środki z KPO dla rolnictwa to około kilka miliardów złotych

Wicepremier Kowalczyk, odnosząc się do konsekwencji dla rolników w przypadku ewentualnego braku transferu środków unijnych z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), podkreślił, że te środki przydałyby się, ale bez nich polskie rolnictwo również sobie poradzi.

"Każde pieniądze się przydają, co nie znaczy, że bez tych pieniędzy umrzemy" – powiedział.

"W tym przypadku te pieniądze, które są w KPO m.in. dla polskiego rolnictwa to jest rząd kilku miliardów" – zaznaczył wicepremier.

Przyznał, że nabory wniosków zostały już dokonane i wypłaty dla rolników "będą i tak realizowane z budżetu państwa – z PFR, z krajowych środków finansowych". Minister zapewnił, że "rolnicy nie stracą, straci budżet państwa".

Zobacz także: KPO dla rolnictwa. Sachajko: W tych środkach nie ma nic złego

KPO dla rolnictwa Kowalczyk

Henryk Kowalczyk, odnosząc się do cen nawozów, przypomniał listopadową wypowiedź unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, który wyjaśnił, że propozycja Komisji Europejskiej w sprawie wysokich cen nawozów zakłada przyznanie pomocy publicznej w wysokości do 150 mln euro na jedno przedsiębiorstwo produkujące nawozy. Drugi mechanizm zakłada wykorzystanie opłaty solidarnościowej, polegającej na przesunięciu środków, jakie zarabia na wysokich cenach energii sektor energetyczny i skierowaniu tych pieniędzy do branż najbardziej dotkniętych cenami gazu, czy energii elektrycznej, czyli m.in. do sektora nawozowego.

Komisarz zaznaczył wówczas, że taka forma pomocy jest w przypadku Polski bardzo ważna, ponieważ są tutaj zakłady produkujące nawozy. Polska jest też eksporterem nawozów. 

"Możliwość przekazania zakładom nawozowym wsparcia po to, żeby mogły kontynuować produkcję i żeby mogły obniżyć ceny nawozów, to jest bardzo istotny instrument" – powiedział.

PAP/fot.Twitter/Pixabay

swiatrolnika.info 2023