O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-09-2022

Autor: Karol Pepliński

Za dziesięć lat mięso drobiowe będzie stanowić 47% światowego rynku

mięso drobiowe

Jak wynika z przewidywań OECD oraz FAO, do 2031 r. mięso drobiowe będzie stanowić nawet około 47 proc. światowego rynku mięsa. 

Sektor mięsa drobiowego pozostanie najszybciej rozwijającym się sektorem mięsa na świecie w nadchodzącej dekadzie. Przewiduje się, że konsumenci będą coraz częściej wybierać mięso drobiowe zamiast wieprzowego i wołowego. W krajach o wysokich dochodach drób jest postrzegany jako zdrowszy niż mięso czerwone. Kraje o średnich i niskich dochodach postrzegają drób głównie jako tańszą alternatywę dla innych rodzajów mięsa.

Mięso drobiowe w światowej diecie

OECD i FAO przewidują, że do 2031 r. światowa produkcja mięsa drobiowego wzrośnie o 16%, a wtedy będzie stanowić 47% całkowitej konsumpcji mięsa. Przewiduje się, że światowe spożycie mięsa drobiowego wzrośnie do 154 mln ton. Mięso drobiowe jest ważne w codziennej diecie kilku wysoko zaludnionych krajów rozwijających się, takich jak Chiny, Indonezja, Indie, Malezja, Pakistan, Peru, Filipiny i Wietnam.

W krajach o niższych dochodach zarówno wzrost liczby ludności, jak i wzrost dochodów będzie stymulował ogólne spożycie mięsa drobiowego. Choć z dużo niższego poziomu bazowego na mieszkańca. Oczekuje się, że Chiny będą odpowiadać za większość wzrostu produkcji mięsa, a następnie Stany Zjednoczone, Brazylia i Indie. Produkcja mięsa w Unii Europejskiej będzie spadać z powodu rosnących kosztów środowiskowych i zmniejszonych możliwości eksportowych.

Przewiduje się, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat liczba zwierząt utrzymywanych w hodowli drobiu wzrośnie na świecie do 31 miliardów. W efekcie w 2031 roku emisja gazów cieplarnianych ma wzrosnąć o 9 procent. W Afryce przewiduje się wzrost emisji o 24 procent, silnie związany ze wzrostem produkcji mięsa.

mięso drobiowe

Czytaj też: Mięso drobiowe z Ukrainy stale stara polepszać swoją pozycję na rynkach

nieuweoogst.nl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023