Talk icon

Informacje

17-08-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Worki nawadniające ratują młode drzewa przed upałami

Worki nawadniające

Drzewa w miastach są szczególnie narażone na wysychanie w upalne letnie dni. Worki nawadniające przychodzą z pomocą młodym sadzonkom.

,,Wysoka temperatura, upały to stres zwłaszcza dla młodych roślin. Hamuje ich wzrost i może powodować zamieranie” – powiedziała Izabela Giedrojć z Zarządu Dróg Miejskich w Puławach. Dodała, że ratunkiem dla nich jest owijanie pni workami nawadniającymi.

Puławy dbają o młode drzewa, które do tanich nie należą

W Puławach worki nawadniające zakładane są na wszystkie nowo posadzone drzewa, co ratuje je przed zamieraniem podczas upałów.

„Obserwujemy w mieście dramatyczny spadek wód gruntowych, a padający deszcz nie jest w stanie uzupełnić tych braków. Przez to system korzeniowy młodych drzew nie ma możliwości skorzystania wody, bo jej po prostu nie ma" – powiedziała Izabela Giedrojć, kierownik Działu Zieleni Zarządu Dróg Miejskich w Puławach.

Worek nawadniający mocowany jest wokół pnia drzewa, a woda kropelkowo uwalniana jest do systemu korzeniowego drzewa. Zwiększa to szanse rozwoju i wegetacji drzewa w skrajnych warunkach obecnej suszy.

„Cena sadzonki drzewa jest coraz wyższa. Obecnie drzewo kosztuje ponad 500 złotych i w momencie, kiedy sadzi się większą liczbę drzew, to zaczynają się robić spore koszty" – podkreśliła Giedrojć i dodała, że jeżeli przeżywalność posadzonego drzewa w mieście wynosi około 20 procent "to można policzyć, ile traci się pieniędzy, jeżeli taka sadzonka się nie przyjmie. Dzięki workom udatność sadzenia w naszym mieście wynosi 100 procent".

Zakup jednego worka nawadniającego o pojemności 60 litrów to koszt około 100 złotych.

„Worek ma minimum trzyletnią gwarancję i jest wykonany z materiału odpornego na promienie słoneczne. Uzupełnia się go dwa razy w tygodniu" – wyjaśniła. Powiedziała również, że w przypadku młodych drzew, worki zdejmuje się właśnie po trzech latach, gdyż system korzeniowy jest już na tyle rozwinięty, że jest w stanie samodzielnie pobierać wodę z głębszych warstw gleby.

Worki nawadniające

Worki nawadniające  zastąpiły rury drenażowe

Do tej pory w Puławach stosowano perforowane rury drenażowe do nawadniania drzew sadzonych na terenach parków i skwerów.

„Takie rury wymagają jednak systematycznego, częstego i precyzyjnego podawania wody. W pasach drogowych nie zawsze jest możliwość codziennego podlewania drzew rozproszonych wzdłuż wielu ulic gminnych. Z workami nie ma takiego kłopotu" – stwierdziła kierownik Działu Zieleni Zarządu Dróg Miejskich.

Podkreśliła, że wlewanie wody na rozgrzany grunt wokół drzewa "mija się z celem, bo woda wyparuje jeszcze zanim dotrze do korzeni".

„W obecnych czasach, kiedy woda jest dobrem reglamentowanym, to jej oszczędzanie ma coraz większe znaczenie. Dlatego, kiedy jesienią posadzimy 60 nowych drzew w mieście, to wszystkie zostaną zaopatrzone w worki nawadniające" - podsumowała Giedrojć.

Czytaj również: Rozproszone drzewa także chłodzą otoczenie

PAP /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2022