O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Włochy: Afrykański Pomór Świń nie odpuszcza. Rząd pomaga rolnikom

Afrykański Pomór Świń

We Włoszech rząd ustanowił państwowy fundusz kompensacyjny dla gospodarstw, które poniosły straty związane z ASF (Afrykański Pomór Świń).

We Włoszech firmy z sektora trzody chlewnej mają otrzymać pomoc finansową na szkody gospodarcze spowodowane afrykańskim pomorem świń. Włoski minister rolnictwa Stefano Patuanelli podpisał 29 lipca dekret o utworzeniu funduszu. Jest obdarzony 25 milionami euro.

ASF atakuje we Włoszech

Celem jest wsparcie firm w całym łańcuchu dostaw na obszarach występowania ASF, które poniosły straty z powodu środków zapobiegających, eliminujących i ograniczających tę chorobę zwierzęcą. Afrykański Pomór Świń powoduje wiele szkód. Dotyczy to np. zamykania firm, ale także ograniczeń marketingowych czy zakazów eksportu. Fundusze przeznaczone są w 60 proc. na produkcję rolną, a 40 proc. na firmy z sektora uboju i przetwórstwa.

Głównymi beneficjentami są małe i średnie przedsiębiorstwa w produkcji podstawowej oraz w sektorach rzeźni i przetwórstwa mięsa w społecznościach dotkniętych ograniczeniami w przemieszczaniu zwierząt i wprowadzaniu do obrotu produktów pochodnych.

Jednak dotacje powinny być również przyznawane firmom spoza tych stref, które otrzymały świnie lub wieprzowinę z regionów objętych działaniami ASF w 2021 r. i których działalność gospodarcza jest obecnie możliwa tylko w ograniczonym zakresie lub wcale.

Afrykański pomór świń w Niemczech

Afrykański pomór świń wybuchł ponad miesiąc temu w Emsland, a pierwsze zwierzęta ze strefy wykluczenia mają zostać ubite. Około 2500 tuczników miało zostać ubitych w Geldern (Nadrenia Północna-Westfalia) nad Dolnym Renem w piątek, poinformowało wczoraj Ministerstwo Rolnictwa w Hanowerze. Mięso ma zostać przetworzone w firmie w Turyngii.

Wokół fabryki utworzono strefę o ograniczonym dostępie. Dotyczy to około 200 000 świń w okręgach Emsland i Grafschaft Bentheim, które można przywieźć do innych gospodarstw w strefie nadzorowanej lub do uboju tylko za specjalnym zezwoleniem. Zgodnie ze specyfikacją Komisji Europejskiej ograniczenia obowiązują do 14 października. Do tego czasu trzeba będzie zorganizować ubój około 100 000 zwierząt, ponieważ nie mogą one być poddawane ubojowi i przetwarzaniu ze zwierzętami poza strefą, podało ministerstwo.

Wymogi są wyłącznie środkiem ostrożności. Jak dotąd afrykański pomór świń wybuchł tylko w jednym gospodarstwie, aw Dolnej Saksonii nie było innych przypadków zachorowań.

Czytaj również: ASF wciąż groźny; EFSA rozpoczyna kampanię podnoszącą świadomość

Agraheute/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023