O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-07-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Władysław Kosiniak–Kamysz: Należy uwolnić wiatraki i biogazownie

Kosiniak–Kamysz

Prezes PSL, Władysław Kosiniak–Kamysz uważa, że rząd oszukał tych, którzy z węgla przeszli na gaz. Jego zdaniem pomysł dopłat do węgla to dyskryminacja.

W wywiadzie dla "Rz" Kosiniak-Kamysz został poproszony o ocenę pomysłu dopłat do węgla. "To nie rozwiązuje problemu, dlatego zgłaszamy poprawki. Po pierwsze, trzeba odblokować zieloną energię – uwolnić wiatraki, uwolnić fotowoltaikę, dać szansę na budowę biogazowni. Po drugie, dopłaty powinny objąć wszystkie źródła ciepła i wszystkie substancje, bo rząd oszukał tych, którzy wymienili stare piece węglowe na nowe, gazowe. I co? Zostawia ich dzisiaj samych, choć gaz też drożeje. To jawna dyskryminacja i niesprawiedliwość, szczególnie wobec tych, którzy zainwestowali swoje pieniądze" - mówi w gazecie prezes PSL.

Dopłaty do węgla coraz bliżej

Jego zdaniem nie wszyscy powinni dostawać dopłaty do źródeł ciepła, niezależnie od tego, w jakiej są sytuacji materialnej. "Ja bym wprowadził kryterium dochodowe. Jeśli ktoś zarabia dużo i jest bezpieczny przed zimą, to nie potrzebuje tego wsparcia" – podkreśla polityk Kosiniak–Kamysz.

"Mamy konkretny plan na rządzenie. Mamy krok A, czyli pomoc tym, którzy dzisiaj jej potrzebują. I krok B – niezależność energetyczna. 50 proc. energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Zupełne uwolnienie wiatraków na lądzie. Decyzja rady gminy, a nie parlamentu, gdzie wiatrak może stać. Biogazownie, które mogą wytwarzać 10 mld metrów sześciennych gazu, czyli tyle, ile kupowaliśmy z Rosji. Pierścienie energetyczne na poziomie powiatu czy gminy. Przekazanie sieci elektroenergetycznych. Modernizacja ich przez samorządy za pieniądze z KPO. My jesteśmy gotowi. Mamy plan, mamy pomysł. Dyletanci do oślej ławki, czas na profesjonalistów, a nie populistów" – mówi.

Kosiniak–Kamysz

Kosiniak–Kamysz krytykuje rząd

W jego ocenie jesień będzie dla rządu bardzo trudnym czasem, który może się skończyć zupełną zmianą układu sił w parlamencie. "Chociaż tu im mniej słów, a więcej działań, tym lepiej. My jesteśmy gotowi. Mamy plan, mamy pomysł, jak wyprowadzić Polskę z tego kryzysu. Jeśli będziemy rządzić, to z dnia na dzień będą uruchomione środki europejskie, uwolniona zostanie energetyka odnawialna, zapewnimy też poważne traktowanie Polaków i poważne przedstawienie, na czym stoimy" – zapewnia Kosiniak–Kamysz.

Warto przypomnieć, że  w tym tygodniu rząd przedstawił kolejny swój pomysł na walkę z drożyzną na rynku węgla. Wieczorem 18 lipca na liście zadań legislacyjnych i programowych pojawiła się informacja o nowym pomyśle rządu – bezpośrednich dopłatach do węgla dla gospodarstw domowych. Ma to być tzw. dodatek do emisji za 3000 zł, wypłacany jednorazowo.

Czytaj również: Sensacyjny sondaż dla "Super Expressu": PiS traci przewagę nad PO

PAP/fot.FB

swiatrolnika.info 2023