PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Sensacyjny sondaż dla "Super Expressu": PiS traci przewagę nad PO

Sensacyjny sondaż dla "Super Expressu": PiS traci przewagę nad PO

Autor: Świat Rolnika 2022-07-21 10:00:00
sondaż

Najnowszy sondaż przeprowadzony dla "SE" wskazuje, że topnieje przewaga PiS nad drugą w stawce PO. Obydwie formacje dzieli już tylko 6,5 pkt proc.

Jak wynika z badania, na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 33,80 proc. pytanych. Z kolei na będącą na drugim miejscu Koalicję Obywatelską – 27,33 proc. badanych. Na Lewicę (Wiosna, SLD, Razem) zagłosowałoby 12,69 proc. pytanych, a na Polskę 2050 Szymona Hołowni - 11,01 proc. Na Konfederację Wolność i Niepodległość chęć oddania głosu zadeklarowało 8, 66 proc. pytanych w sondażu, a na PSL – 5,13 proc.

Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń

Jak wskazuje sondaż, poniżej progu wyborczego znalazły się: Kukiz'15 (0,68 proc.), Porozumienie Jarosława Gowina (0,40 proc). Chęć zagłosowania na inną partię zadeklarowało 0,30 proc. badanych.

,,Zdaniem prof. Rafała Chwedoruka z Uniwersytetu Warszawskiego jest to polityczny efekt zjawisk kryzysowych w gospodarce" – czytamy w czwartkowym wydaniu "SE".

Zwrócono uwagę, że "podczas gdy największa partia opozycji ma powody do radości, formacja rządząca musi szukać ratunku przed zanurkowaniem poniżej progu 30 proc. poparcia".

,,Notowania PO w tym sondażu są notowaniami na poziomie ostatniego wyniku wyborczego. Można mówić o trwałej stabilizacji notowań. Przyczyną tego wszystkiego są spadki PiS" – ocenił prof. Chwedoruk.

Politolog przypomniał, że "PiS raz już zaliczył dużą stratę w notowaniach w październiku 2020 r. po wyroku w sprawie aborcji".

,,Tym razem jednak spadek notowań partii rządzącej wynika z kwestii społeczno-ekonomicznych, a nie kulturowych. W sposób ewidentny wiąże się to z widocznymi gołym okiem zjawiskami kryzysowymi w gospodarce, perspektywą ich powiększania bądź wręcz eskalacji jesienią i odczuwaniem przez opinie publiczną, w tym zwłaszcza przez elektorat PiS, braku stanowczej reakcji na te zjawiska" – ocenił Chwedorczuk.

Badanie przeprowadził Instytut Badań Pollster 19 lipca 2022 r. na reprezentatywnej próbie 1 tys. 70 dorosłych Polaków.

sondaż

Czytaj też: Sondaż: Prawie 50% badanych przeciwna obecnym działaniom rządu

PAP/fot.fb,PiS/fot.fb,Donald Tusk/fot.Sejm