Talk icon

Informacje

30-06-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Wilki podejrzewane o atak na mieszkańca gminy Wojaszówka

Wilki

Wójt gminy Wojaszówka wystosował ostrzeżenie do mieszkańców, w związku z coraz częstszymi sygnałami, że wilki pojawiają się na tym terenie. 

Jeden z mieszkańców twierdzi, że został pogryziony gdy wracał nocą do domu. Jak poinformował wójt Sławomir Stefański – ze strony drapieżników mają miejsce ataki na zwierzęta domowe. Miało też dojść do ataku na jednego z mieszkańców. Na stronie internetowej gminy umieszczony został krótki poradnik dla mieszkańców, co robić w sytuacji, gdy wilk podchodzi zbyt blisko człowieka.

Wilki podejrzewane o atak na człowieka 

“Zwracam się o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wycieczek wśród pól, po naszych lasach, po terenach zadrzewionych, na grzybobraniu” – napisał wójt w apelu do mieszkańców.

Do ataku drapieżników na jednego z mieszkańców miało dojść w nocy z piątku na sobotę (24 na 25 czerwca) w Wojaszówce. Z relacji mężczyzny wynika, że dwa wilki zaatakowały go, gdy wysiadł z samochodu i szedł do oddalonego ok. 100 metrów domu. Odpędził je, ale zdążyły go pokąsać po nogach.

Rany były na tyle poważne, że mężczyzna udał się do szpitala, gdzie je zaopatrzono.

Wójt po otrzymaniu informacji o tym zdarzeniu wystąpił do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o zgodę na odstrzał wilków. 

“Nie chcę, żeby mieszkańcy czuli się zagrożeni” – przekazał wójt.

Dodaje, że w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wielokrotnie otrzymywał sygnały o atakach wilków na zwierzęta gospodarskie i domowe.

Praktycznie w każdej miejscowości dochodziło do takich zdarzeń, ostatnio wilki rozszarpały psa przy domu w Przybówce – opowiedział Stefański. 

“ W Łękach Strzyżowskich widziano watahę składającą się z 14 osobników” – dodał.

Przypomnijmy, że za niedawne zagryzienie dwóch krów w miejscowości Grądek odpowiedzialny jest najprawdopodobniej wilk. Tak twierdzą poszkodowani rolnicy.

Wilki

Gmina zamieściła krótki poradnik dla mieszkańców

“Co do zdarzenia, które miało miejsce w ub. weekend, wójt przyznaje, że nie ma pewności, czy zwierzęta, które pogryzły mieszkańca, to były wilki, czy też bezpańskie psy. Weryfikujemy to. Czekamy na opinię eksperta RDOŚ” – powiedział Sławomir Stefański.

Tłumaczy, że wilki przemierzają nawet kilkaset kilometrów w ciągu doby. Wędrują pomiędzy kompleksami leśnymi i spotykają ludzi w miastach, we wsiach i na drogach.

Na stronie internetowej gminy umieszczony został krótki poradnik dla mieszkańców, co robić w sytuacji, gdy wilk podchodzi zbyt blisko człowieka:

– Unieś ręce i machaj nimi;
– Pokrzykuj głośno, ostrym tonem lub zagwiżdż;
– Jeżeli zwierzę nie reaguje, a zamiast oddalać się, podchodzi bliżej, rzucaj w jego kierunku przedmiotami w zasięgu ręki;
– Wycofuj się powoli, przyspiesz dopiero wtedy gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko;
– Jeżeli masz możliwość, to zrób zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu gminę i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

Czytaj też: Wilki podchodzą coraz bliżej zabudowań i gospodarstw w Krasnopolu

krosno.naszemiasto.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023