O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-06-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Wilk dwukrotnie zaatakował gospodarstwo i zagryzł krowy

Wilk

Za niedawne zagryzienie dwóch krów w miejscowości Grądek odpowiedzialny jest najprawdopodobniej wilk. Tak twierdzą poszkodowani rolnicy.

Opierają się przy tym na filmie, jaki zarejestrowała fotopułapka. Sprawę bada  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie. Jeżeli potwierdzi się, że to rzeczywiście atak wilka, będzie to powód do niepokoju dla wszystkich hodowców bydła. Od kilku już lat daje się jednak zauważyć, również w kompleksach leśnych na terenie powiatu zwiększającą się liczbę wilków.

Wilk najprawdopodobniej zagryzł dwie krowy

Do zdarzenia doszło rankiem 22 maja, gdy gospodarze wyprowadzili stado krów na pastwisko. Niedługo potem okazało się, że zagryziona została ciężarna krowa. W jej pobliżu gospodarze umieścili kamerę – fotopułapkę, na której zarejestrowany został wilk. 

Jak przekazał gospodarz, podobny przypadek miał miejsce kilka dni wcześniej, ale do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, za pośrednictwem oddziału w Ciechanowie zgłosili tylko ten ostatni, nagrany przypadek.

“Z informacji przekazanych przez właścicielkę wynika, że poprzedniego dnia zauważono na pastwisku za zabudowaniami gospodarskimi zagryzioną krowę, a do podobnego zdarzenia doszło także dwa dni wcześniej. Pracownicy RDOŚ w Warszawie tego samego dnia pojechali we wskazane miejsce w celu zweryfikowania zgłoszenia. Z rany pobrana została próbka materiału, która została przesłana do Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, w celu zbadania czy materiał genetyczny pochodzi od wilka. Rany na ciele krowy nie są typowe dla zachowania wilków, stąd konieczność potwierdzenia, czy szkoda została spowodowana przez wilka. Do Stowarzyszenia został także przesłany materiał filmowy z fotopułapki – niestety jego niska jakość nie daje pewności co do możliwości rozpoznania gatunku zwierzęcia, którego obecność została zapisana na  filmie” – poinformowała Agata Antonowicz główny specjalista ds. komunikacji społecznej i kontaktów z mediami RDOŚ w Warszawie.

Wilk

Od kilku lat zwiększa się populacja wilków

Na razie nie wiadomo, czy rolnicy otrzymają od Skarbu Państwa rekompensatę za poniesioną szkodę.

Od kilku już lat daje się jednak zauważyć, również w kompleksach leśnych na terenie powiatu zwiększającą się liczbę wilków. Co ciekawe, z relacji osób, które je widziały, wynika, że nie okazują one lęku wobec człowieka.

“W 2020 roku według ankiety (przeprowadzanej w Nadleśnictwie Dwukoły – red.) wilk był widywany w 5 leśnictwach, m.in. Bieżanach i Krzeczanowie. Na naszym terenie jest to dwie do pięciu grup, które zadomowiły się w naszych lasach i mają się dobrze” – przekazał zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Dwukoły Cezary Sobotka.

Przypadek z Grądka to na razie pierwsza tak poważna szkoda poczyniona prawdopodobnie przez wilka. Jeżeli się to potwierdzi, to zwłaszcza rolnicy będą mieć problem jak bronić swój inwentarz przed takimi atakami. Pamiętać trzeba, że wilk jest gatunkiem, który znajduje się pod ochroną.

Czytaj też: Wilki zagrażają mieszkańcom? Podchodzą bardzo blisko zabudowań

codziennikmlawski.pl/fot.Pixnio/Pxhere

swiatrolnika.info 2023