O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-10-2023

Autor: Świat Rolnika

WHO chce zlikwidować uprawy tytoniu! Minister Sójka: Nie ma powodu, by ograniczać rolnictwo w tym zakresie

WHO uprawy tytoniu

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) planuje zlikwidować uprawy tytoniu na terenie całej Unii Europejskiej.

Kwestia ta będzie podniesiona podczas listopadowego szczytu WHO w Panamie, w którym weźmie udział również polskie Ministerstwo Zdrowia. Minister Katarzyna Sójka, w rozmowie z kaliską rozgłośnią radiową „Latarnik Kaliski”, podkreśliła, że „nie widzi żadnego powodu, aby ograniczać rolnictwo w tym zakresie”. Jednak urzędnicy Ministerstwa, którzy bezpośrednio prowadzą rozmowy z Brukselą i Komisją Europejską w tej kwestii, mają odmienne stanowisko.

Polska Minister Zdrowia nie zgadza się z pomysłami WHO

Z informacji docierających z Brukseli wynika, że urzędnicy z resortu pod kierownictwem Minister Sójki wolą iść ramię w ramię z WHO w kwestii zaostrzenia ograniczeń dotyczących produkcji i sprzedaży tytoniu w UE – w tym w Polsce. Warto zaznaczyć, że w Unii Europejskiej uprawy tytoniu znajdują się w 12 z 27 państw członkowskich. Decyzje podejmowane na szczycie WHO w Panamie, popierane przez polskich urzędników, nie wpłyną więc istotnie na większość państw członkowskich UE. Jednak będą początkiem końca plantatorów tytoniu w Polsce

Dlatego o wiele bardziej istotne jest, co politycy rządu Zjednoczonej Prawicy deklarują w tej kwestii. To ważne zobowiązanie dla 50 tysięcy polskich plantatorów tytoniu i ich rodzin, które zapewnia, że resort zdrowia w negocjacjach z WHO nie skreśli. Oczywiście, pod warunkiem że Minister Sójka zdoła przekonać swoich urzędników w Brukseli do tego stanowiska podczas rozmów z Komisją Europejską.

Sama wypowiedź Minister Sójki sugeruje istotną zmianę podejścia resortu wobec polskich rolników. Jeszcze kilka tygodni temu wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski, zakończył rozmowy z plantatorami tytoniu w dramatyczny sposób, opuszczając spotkanie i powołując się na nieistniejące w polskim prawie przepisy.

Minister Sójka również wyraźnie podkreśliła, że w przypadku ewentualnego wprowadzania nowych regulacji dotyczących rynku tytoniowego w Polsce, konieczne jest oparcie ich na solidnych badaniach, aby móc w pełni zrozumieć, co i w jakim zakresie może przynosić korzyści pacjentom.

Uprawy tytoniu to kluczowa polska gałąź gospodarki

Dla ośmiu państw Unii Europejskiej uprawa tytoniu jest kluczową gałęzią gospodarki. Wśród nich znajduje się Polska, która jest znaczącym graczem w sektorze tytoniowym, z długą historią uprawy tego surowca, zwłaszcza na wschodnich obszarach kraju, takich jak Lubelszczyzna, Podkarpacie, Małopolska i Podlasie. Polska dysponuje jednym z największych obszarów upraw tytoniu w całej UE i może się poszczycić pozycją głównego eksportera tego surowca na unijne rynki, gdzie trafia aż 80% naszej krajowej produkcji.

W ubiegłym roku eksport wyrobów tytoniowych tylko na rynki unijne osiągnął wartość 4,3 mld EUR, co oznacza wzrost o 4% w porównaniu do roku 2021. Według danych KOWR za pierwsze półrocze 2023 roku wyroby tytoniowe stanowiły 10% ogólnego polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych, generując przychody budżetowe wyższe niż jakakolwiek inna kategoria tych towarów.

Co roku, podatki pochodzące ze sprzedaży wyrobów tytoniowych przynoszą blisko 28 miliardów złotych wpływów budżetowych, co stanowi około 8% ogólnych przychodów budżetu państwa.

Zobacz także: Jest nadzieja dla plantatorów tytoniu! Ministerstwo Zdrowia odniosło się do planów WHO

swiatrolnika.info 2023