Talk icon

Informacje

22-08-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Ukraińscy rolnicy otrzymają pomoc finansową z Unii Europejskiej

Ukraińscy rolnicy

Ukraińscy rolnicy, którzy najbardziej ucierpieli w wyniku wojny, będą mogli skorzystać z jednorazowego wsparcia finansowego ze środków unijnych.

Gabinet Ministrów Ukrainy zatwierdził procedurę wykorzystania pomocy finansowej dla drobnych producentów rolnych w wysokości 1,5 mld hrywien. Jak określa komunikat Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy, środki mają wspomóc najbardziej poszkodowanych w wyniku wojny rolników.

Wsparcie dla rolników na grunty rolne i krowy

Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy informuje, że pomoc finansową otrzymają ukraińscy rolnicy, którzy najbardziej ucierpieli w wyniku militarnej agresji Federacji Rosyjskiej i potrzebują wsparcia na wydatki poniesione na prace polowe, hodowlę krów, zakup materiałów do prowadzenia działalności gospodarczej, paliw i smarów, środków ochrony roślin, pasze i inne koszty produkcji.

Projekt finansowany jest ze wsparcia budżetowego Unii Europejskiej. Mogą z niego korzystać producenci rolni, którzy uprawiają od 1 do 120 ha gruntów rolnych lub utrzymują od 3 do 100 krów. Bezzwrotna pomoc w wysokości 3100 UAH zostanie wypłacona za jeden hektar użytków rolnych (ale nie więcej niż 372 000 UAH), a za krowę mleczną 5300 UAH (ale nie więcej niż 530 000 UAH).

Odbiorca środków budżetowych może jednorazowo skorzystać z jednego ze wskazanych kierunków.

Ukraińscy rolnicy mogą składać wnioski już od września

Ukraińscy rolnicy już niedługo będą mogli złożyć stosowny wniosek o pomoc finansową.

„Procedura składania wniosków została znacznie uproszczona, ponieważ wsparcie będzie udzielane gospodarstwom rolnym i innym producentom produktów rolnych zarejestrowanych w Państwowym Rejestrze Rolnym (dar.gov.ua) za pośrednictwem ukraińskiego Państwowego Funduszu Wsparcia Gospodarstw Rolnych. Możesz złożyć wniosek od 1 września 2022 roku” – poinformował ukraiński minister.

Warto zwrócić uwagę, że rolnicy na Ukrainie zmagają się z wieloma problemami. Jednym z nich jest zanieczyszczenie gleby metalami ciężkimi. Ostrzał artyleryjski gruntów rolnych negatywnie wpływa na ich stan. Według European Journal of Soil Science Ukraina będzie przywracała produktywność przez nawet 100 lat.

Czytaj również:Pożary na Ukrainie pochłonęły już 5 tys. ha gruntów rolnych

Agronews /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023