O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ukraina: Potrzeba 100 lat, aby przywrócić produktywność gleby

Ukraina

Ostrzał artyleryjski gruntów rolnych negatywnie wpływa na ich stan. Według naukowców Ukraina będzie przywracała produktywność przez nawet 100 lat.

Badanie i analiza zostały przeprowadzone przez European Journal of Soil Science. „Pola mogą być niebezpiecznie skażone amunicją na dłuższą metę, być może przez 100 lat lub dłużej. Może to wpłynąć na bezpieczeństwo żywnościowe nie tylko na Ukrainie, ale także potencjalnie w skali globalnej” – powiedzieli naukowcy.

Rosyjski ostrzał niszczy pola

Zanieczyszczenia metalami mogą wpływać na wielkość produkcji produktów rolnych. Na przykład w 2015 r. władze francuskie zobowiązały lokalnych rolników do niszczenia wyhodowanych produktów, które okazały się skażone elementami starej amunicji.

Rosjanie sieją spustoszenie w ukraińskim rolnictwie na różne sposoby. W działaniach wojennych ucierpiały m.in. niezwykle żyzne gleby Ukrainy.  Specjaliści ukraińskiej grupy ochrony środowiska naliczyli 480 lejków z pocisków 82-milimetrowych, 547 lejków z pocisków 120-milimetrowych i 1025 pocisków mierzących 152-milimetry. Według ekologów, na jednym kilometrze kwadratowym pola, dostało się do gleby 50 ton żelaza, 1 tona związków siarki i 2,35 tony miedzi. Ukraina jest pod ostrzałem.

Eksplozje, które wywołali Rosjanie, wyrwały 90 000 ton ziemi. Ten mały przykład pozwala naszej wyobraźni spróbować uchwycić prawdopodobną skalę szkód, jakie wojna wyrządza ziemi ukraińskiej.

Ukraina

Ukraina pod ostrzałem

„Podczas wojny gleba jest jednym z najbardziej wrażliwych ekosystemów. Istnieje kilka głównych czynników uszkadzania ziemi: przejście ciężkiego sprzętu wojskowego, eksplozja rakiet i innych rodzajów broni, budowa fortyfikacji. W wyniku tych działań dochodzi do naruszenia struktury gleby, co w przyszłości prowadzi do erozji. Utrata żyzności jest oczywista, ponieważ żyzna warstwa gleby znajduje się na samej powierzchni” – mówi Ołeksij Wasylyuk, szef Ukraińskiej Grupy Ochrony Przyrody.

Ale nie chodzi tylko o fizyczne uszkodzenie gleby. Kolejnym problemem jest jego chemiczne uszkodzenie.

„Wybuch każdej amunicji to reakcja chemiczna. 100% chemicznej części pocisku przedostaje się do środowiska: część w powietrze, część bezpośrednio do gleby. W ten sposób aluminium, miedź i inne metale ciężkie trafią do ziemi. W wyniku utleniania materiałów wybuchowych siarka i azot przedostają się do powietrza i gleby" – mówi naukowiec.

Czytaj również: Pożary na Ukrainie pochłonęły już 5 tys. ha gruntów rolnych

Agronews/fot.twitter

swiatrolnika.info 2023