Talk icon

Informacje

15-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ukraina szykuje plan B! Nowe magazyny zbożowe zamiast eksportu

magazyny zbożowe

Ukraina rozpoczęła przygotowania planu awaryjnego, jeśli eksport zboża drogą morską nie zostanie odblokowany. Są przygotowywane magazyny zbożowe.

Plan ogłosił wiceminister rolnictwa Ukrainy Taras Wysocki, cytowany w środę przez Ukrinform. Magazyny mają pomieścić zeszłoroczne i tegoroczne zbiory. “Biorąc pod uwagę zeszłoroczne pozostałości i prognozy zbiorów na ten rok, w magazynach może zabraknąć miejsca na 10-15 mln ton zboża” – przekazał Wysocki.

Plany Ukrainy na wypadek niepowodzenia

Dodał, że w ramach “planu B” na Ukrainę sprowadzane są obecnie mobilne magazyny zbożowe, w których będzie można składować zboże, jeśli nie uda się go szybko wyeksportować.

Wiceminister podkreślił, że władze Ukrainy w dalszym ciągu współpracują z ONZ na rzecz odblokowania eksportu zboża poprzez porty morskie. “Bez tego nie będziemy w stanie osiągnąć pełnego potencjału eksportowego. To oczywiście wymaga kilku czynników: odpowiedniej ilości broni przeciwokrętowej i gwarancji wsparcia wojskowego” – dodał Wysocki.

Tymczasem, zządy Unii Europejskiej rozpoczęły dyskusję nad pomysłem, by magazyny zostały tymczasowo udostępnione dla Ukrainy, która wzmaga się z wojną.

magazyny zbożowe

Magazyny zbożowe Ukrainy na terenie UE?

„Przy obecnym niskim tempie eksportu Ukraina może otrzymać niedobór obiektów magazynowych na zbiory 10–15 mln ton. Przed wojną łączna pojemność magazynowa wynosiła 75 mln ton zboża, ale dziś pozostało już tylko 60 mln ton – reszta została stracona na skutek zniszczeń i czasowej okupacji. Dlatego mamy pilną potrzebę wyposażenia tymczasowych magazynów zboża – konstrukcje modułowe i worki foliowe” – przedstawił sytuację Dmytrasevych.

Magazyny zbożowe mogą zostać tymczasowo udostępnione przez Unię Europejską – w efekcie powinno to znacząco pomóc w zachowaniu zbiorów i zabezpieczeniu przyszłych dostaw zboża na rynki światowe.

„Funkcjonalne laboratoria fitosanitarne i weterynaryjne w porcie Dunaju w Izmailu pomogą przyspieszyć eksport ukraińskich produktów, a także odpowiednia ilość sprzętu laboratoryjnego na przejściach granicznych, przez które odbywa się tranzyt. Ukraina złożyła już wniosek do Komisji Europejskiej” – powiedział wiceminister.

Markiyan Dmytrasevych podziękował za wsparcie polityczne, humanitarne, wojskowe i finansowe udzielone Ukrainie przez państwa członkowskie UE i wezwał do niewstrzymywania dostaw broni na Ukrainę, gdyż „jedynie wsparcie dla integralności terytorialnej naszego kraju jest gwarancją światowego bezpieczeństwa żywnościowego”.

Czytaj również: Ukraińskie zboże ponownie ukradzione przez wojskowych z Rosji

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023