PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Ukraińskie zboże ponownie ukradzione przez wojskowych z Rosji

Ukraińskie zboże ponownie ukradzione przez wojskowych z Rosji

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-14 21:30:00
zboże

Ukraińskie zboże jest jednym z celów rosyjskiej armii. Rosjanie ukradli prawie 2 tys. ton pszenicy z zakładów rolnych na terenie obwodu zaporoskiego.

W komunikacie opublikowanym na serwisie Telegram prokuratura podała, że w maju i czerwcu wojskowi rosyjscy, grożąc bronią i użyciem przemocy, zmusili pracowników zakładów w rejonie (powiecie) wasyliwskim to załadowania zboża na swoje pojazdy. Skradzione z zakładów 1,2 tys. ton zboża wywieźli w nieznanym kierunku.

Kolejne zbrodnie wojenne Rosjan

W dniach 8-9 czerwca wojskowi rosyjscy ukradli z magazynów we wsi Nesterjancy prawie 500 tys. ton ziaren słonecznika. Prokuratura rozpoczęła śledztwo dotyczące złamania prawa konfliktów zbrojnych.

Minister rolnictwa Wielkiej Brytanii oświadcza, że niezbędne jest natychmiastowe śledztwo. Kradzież zboża z Ukrainy musi zostać wyjaśniona.

,,Konieczne jest natychmiastowe przeprowadzenie śledztwa w związku z bardzo poważnymi doniesieniami, że Rosja kradnie ukraińskie zboże” – powiedziała we wtorek minister rolnictwa Wielkiej Brytanii Victoria Prentis.

Szefowa resortu ujawniła, że ma informacje o kradzieży ukraińskiego zboża "z pierwszej ręki", od źródeł w Chersoniu na południu Ukrainy. Jak podaje Reuters, Kijów oskarżył ponadto Moskwę o wysłanie do Syrii 100 tysięcy ton skradzionej pszenicy.

Ukraińskie zboże

Zboże masowo wywożone z Ukrainy

Zboże kradzione z Ukrainy nie wystarcza Rosjanom. Ukraiński wiceminister rolnictwa Taras Wysocki, którego w poniedziałek cytował dziennik "New York Times", poinformował, że oprócz 500 tysięcy ton pszenicy wartych 100 milionów dolarów, żołnierze rosyjscy ukradli również maszyny rolnicze warte 15-20 milionów USD.

Przypominamy, że poza rabunkiem i nielegalnym sprzedawaniem skradzionych plonów, Rosja utrudnia również Ukraińcom eksport ich zboża w portach. Do jesieni nawet 75 milionów ton zboża może utknąć w silosach na Ukrainie, ze względu na blokowane portów i uniemożliwienie transportu. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, apeluje o dostawy broni, która może zapewnić bezpieczny transport plonów.

Niezwykle ważny jest nacisk na Rosję, by odblokowała porty. ,,W przeciwnym razie świat czeka kryzys żywnościowy, a także wzrost cen. Możliwe są też przypadki, że niektórzy nie będą mieli dostępu do wystarczającej ilości jedzenia" – powiedział premier Ukrainy, Denys Szmyhal.

Czytaj również: Ukraina w UE? KE zarekomenduje przyznanie statusu kandydata

PAP/fot.pixabay


UNICEF: Ponad ośmiu milionom dzieci grozi śmierć z głodu

Autor: Kamila Ciężka 2022-06-25 23:00:00

Niemiecki rząd planuje wywłaszczenie części Nord Stream 2

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-25 20:00:00

UE: Rosja ponosi wyłączną winę za kryzys żywnościowy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-24 21:00:00

BULT SMOGOWICZE