Informacje
04-03-2023
Ukraińska Rada Rolnicza (UAC) przekonuje, że należy utrzymać korytarz solidarnościowy dla ukraińskiego zboża i produktów rolnych.
Organizacja zauważa, że od połowy lutego polskie władze zaostrzyły kontrole importu produktów rolnych do tego stopnia, że na granicach tworzą się znaczne zatory. UAC zauważa, że płynny eksport zbóż przez Polskę i Rumunię powinien na razie pozostać możliwy. Dotyczy to zarówno transportu kolejowego, jak i drogowego głównie produktów zbożowych.
Korytarz solidarnościowy bez kontroli?
Przypomnijmy, że korytarz solidarnościowy powstał z inicjatywy Unii Europejskiej po rosyjskiej inwazji na Ukrainę i zablokowaniu przez rosyjskiego agresora ukraińskich portów. Zdecydowanie większość produktów rolnych Ukrainy była eksportowana przez Morze Czarne, więc blokada czarnomorskich portów de facto zablokowała transport ukraińskich produktów rolnych.
Latem i jesienią 2022 r. władze Polski i Ukrainy osiągnęły konkretne porozumienia w sprawie uproszczenia kontroli granicznych. UAC zakłada teraz, że Polska, a także Rumunia chcą zaostrzyć kontrole głównie dlatego, że napływ zbóż z Ukrainy wywiera presję na ceny zbóż lokalnych producentów. Ukraińska Rada Rolnictwa rozumie, że nie jest to korzystne dla polskich producentów zbóż i prosi Brukselę o pomoc w wymyśleniu dobrego rozwiązania.
Zobacz też: Ukraińskie zboże zalało też Rumunię! Dalej twierdzą, że nie ma problemu?
Według UAC, nasilenie kontroli na przejściach granicznych powoduje trzy-czterodniowy zastój w oczekiwaniu na transport kolejowy, ponieważ sprawdzane są wszystkie wagony. Ponadto na niektórych przejściach granicznych tworzą się gigantyczne kolejki ciężarówek, a inne przejścia zostały zamknięte dla transportu produktów rolnych.
UAC podkreśla, że zaistniała sytuacja przynosi korzyści jedynie wspólnemu wrogowi – Rosji. Ukraińska Rada Rolnictwa przypomina, że Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie UE do zastosowania maksymalnej elastyczności na granicach, aby umożliwić eksport produktów rolnych z Ukrainy. Dlatego UAC apeluje również o przywrócenie pierwotnego kształtu korytarzy solidarnościowych.
fot.pixabay