Talk icon

Informacje

03-02-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Ukraińskie zboże zalało też Rumunię! Dalej twierdzą, że nie ma problemu?

Ukraińskie zboże

Rumunia pomogła wyeksportować ukraińskie zboże. W 2022 r. wywieziono ponad 12 mln ton zbóż z tego ogarniętego wojną kraju. 

Jak podały organizacje rolnicze, wraz z masowym napływem towarów rolnych z Ukrainy rumuńscy plantatorzy zostali zmuszeni do magazynowania swoich plonów. Sytuacja przypomina tę, w której znaleźli się polscy rolnicy.

Ukraińskie zboże zalało również rumuński rynek

W zeszłym roku Rumunia poprzez swoją infrastrukturę drogową, kolejową, a przede wszystkim port czarnomorski w Konstancy pomogła wyeksportować 12 mln ton zbóż z Ukrainy. Dodatkowo sprowadziła ukraińskie zboże na własny użytek. W tym zakresie sprowadzono aż 3 mln ton zboża.

W porównaniu do 2021 r. import ukraińskiej kukurydzy był w Rumunii większy o 1 mln ton, pszenicy o 640 tys. ton, a słonecznika o 650 tys. ton.

,,Z powodu masowego importu ukraińskich produktów rolnych w ostatnim roku Rumunia zmieniła się z ich eksportera w importera” – poinformował cytowany przez bukareszteńskie media dyrektor wykonawczy Rumuńskiego Klubu Rolników (CFR) Florian Ciolacu.

Dodał, że wojna na Ukrainie i masowy napływ produktów rolnych z tego kraju “uniemożliwił rumuńskim plantatorom wprowadzenie do obrotu swoich produktów”.

,,Są one nadal przechowywane, co wiąże się z dodatkowymi kosztami dla rumuńskich rolników” – powiedział Ciolacu.

Zobacz też: Ukraińskie zboże nie jest problemem? Kowalczyk uspokaja: Wyolbrzymiamy jego znaczenie

Bukareszteński portal Agrobiznes przypomniał, że pod koniec stycznia rząd Rumunii wezwał KE do działań służących zrekompensowaniu rolnikom z tego kraju strat spowodowanych zwiększonym importem zbóż z Ukrainy. Sytuacja jest analogiczna do tej, w której znaleźli się polscy rolnicy.

Ukraińskie zboże

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023