O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-07-2022

Autor: Emilia Gromczak

Szczepan Wójcik: Musimy dbać o bezpieczeństwo żywnościowe Europy

Szczepan Wójcik europa

Szczepan Wójcik, Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej zaprosił do Warszawy organizatorów największych w Europie protestów rolniczych.

Na zaproszenie Prezesa Instytutu Gospodarki Rolnej 28. lipca 2022 roku do Warszawy zawitają organizatorzy największych w Europie protestów rolniczych, które od kilku tygodni trwają w Królestwie Niderlandów. Wizyta ma na celu podjęcie działań na rzecz zachowania bezpieczeństwa żywnościowego Europy.

Organizatorzy protestów rolniczych pojawią się w Warszawie

Dziś do Warszawy przyjeżdżają organizatorzy protestów rolniczych w Holandii. Wizyta ma związek z koniecznością podjęcia szeroko zakrojonych działań na rzecz zachowania bezpieczeństwa żywnościowego Europy. 

"Holendrzy chcą z nami współtworzyć pewien front, który ma się przeciwstawić temu, co dzieje się dzisiaj niedobrego w stosunku do rolnictwa. Mamy propozycję Europejskiego Zielonego Ładu, różne propozycje, które niszczą europejskie rolnictwo" – mówi Szczepan Wójcik. 

"Bardzo wiele inicjatyw, które zaczęły się gdzieś w Holandii, potem rozlewają się na inne kraje UE. Obawiamy się, że w pewnym momencie, to co dzieje się w Holandii, to z czym zmagają się holenderscy rolnicy, trafi do nas. Oni zmagają się z pewną ideologią, która próbuje zniszczyć ten świat, w którym oni istnieją. Próbuje zniszczyć, to co Holandia ma dzisiaj najpiękniejszego, czyli rodzinne gospodarstwa rolne. Uważam, że prędzej czy później te problemy trafią do Polski" – tłumaczy Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

Szczepan Wójcik: Powinniśmy robić wszystko, żeby rozwijać gospodarstwa rolne

Pomysłodawca #EUnitedAgri tłuymaczy, że w obecnej sytuacji powinniśmy zadbać o rozwój gospodarstw rolnych i bezpieczeństwo żywnościowe Europy.

"W momencie, gdy mamy za swoją wschodnią granicą wojnę, kiedy mamy niszczenie gospodarstw rolnych na Ukrainie, kiedy Rosja próbuje wywołać kryzys żywnościowy na świecie, w Europie próbuje się rolnictwo zamknąć, zamiast rozwijać. Powinniśmy przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo żywnościowe Europy, w tym Polski. Powinniśmy robić wszystko, żeby rozwijać gospodarstwa rolne, szukać nowych rynków zbytu, otwierać się na inne kraje, kontynenty. Dzisiaj produkujmy, to co możemy produkować, a więc żywność. Eksportujmy tą żywność, szukajmy nowych rynków zbytu np. w Azji, w Chinach, w Wietnamie. Jeśli będziemy mieli problem z żywnością, to wtedy nie będziemy musieli tej żywności eksportować. Żywność będzie mogła zostać w Polsce, abyśmy mieli zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe, ten filar bardzo ważny z punktu widzenia każdego polskiego i europejskiego obywatela" – zaznacza Szczepan Wójcik.

Szczepan Wójcik rolnictwo

Sprawdź również: #EUnitedAgri: Polskie organizacje rolne oraz przetwórcze jednoczą siły

swiatrolnika.info 2023