PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Organizatorzy protestów rolniczych w Holandii przyjechali do Warszawy

Organizatorzy protestów rolniczych w Holandii przyjechali do Warszawy

Autor: Tomasz Racki 2022-07-27 19:21:00
Organizatorzy protestów rolniczych

Organizatorzy protestów rolniczych w Holandii przyjeżdżają do Warszawy, by rozmawiać o bezpieczeństwie żywności i przyszłości europejskiego rolnictwa. 

Na zaproszenie Szczepana Wójcika, Prezesa Instytutu Gospodarki Rolnej oraz twórcy porozumienia rolniczego państw Unii Europejskiej #EUnitedAgri, 28. lipca 2022 roku do Warszawy zawitają organizatorzy największych w Europie protestów rolniczych, które od kilku tygodni trwają w Królestwie Niderlandów. Wizyta ma związek z koniecznością podjęcia szeroko zakrojonych działań na rzecz zachowania bezpieczeństwa żywnościowego Europy, które pozostaje zagrożone przez decyzje organów Unii Europejskiej, wojnę na Ukrainie i skutki ekonomiczne pandemii koronawirusa. 

Dramat holenderskich gospodarzy

Holenderscy rolnicy, decyzją tamtejszych polityków, w najbliższych latach mają zostać wywłaszczeni ze swoich gospodarstw, czemu od kilku miesięcy radykalnie sprzeciwiają się na ulicach miast. Z danych holenderskiego resortu finansów wynika, że realizacja inicjatyw rządu premiera Ruttego wiązać będzie się z zamknięciem 11,2 tys. gospodarstw rolnych oraz ograniczenia skali produkcji w odniesieniu do 17,6 tys. gospodarstw hodowlanych. 

Rolnicy z wielu krajów Unii Europejskiej – rozumiejąc, że funkcjonują na wspólnym rynku – wątpią w szczerość intencji urzędników z Brukseli, zarzucając im próby osłabiania pozycji unijnej produkcji rolnej na arenie międzynarodowej oraz na rynku wewnętrznym. Rolnicy podkreślają, że podobne działania nie mają prawa być realizowane w czasach kryzysu gospodarczego oraz problemów związanych z bezpieczeństwem żywnościowym. Poniżej znajdą Państwo plan wydarzeń związanych z przyjazdem zagranicznej delegacji. 
W przypadku pytań prosimy o kontakt z Moniką Przeworską (dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej – numer telefon: 513-712-448

,,Już jutro bardzo pracowity dzień! Trzymajcie kciuki za powodzenie! Na moje zaproszenie do Warszawy przylecieli współorganizatorzy największych w Europie protestów rolniczych, a miały – i nadal mają – one miejsce w Holandii. Niestety bywają brutalnie pacyfikowane z użyciem broni palnej. Jos, Sieta i Max z Farmers Defence Force walczą z absurdalnymi pomysłami wywłaszczenia rolników z ich gospodarstw, tamtejszy rząd chce ograniczyć bowiem rolnictwo o ponad 30%. Ideologiczne szaleństwo, które obowiązuje dziś na zachodzie Europy zagraża również Polsce. Jutro razem z naszymi przyjaciółmi spotkamy się z wicepremierem Henrykiem Kowalczykiem oraz Zbigniewem Ziobro, aby dyskutować o bezpieczeństwie żywnościowym Polski i Europy oraz praworządności w Unii. To poważny krok w budowie naszej międzynarodowej platformy rolników EUnitedAgri!" – czytamy na profilu Szczepana Wójcika.

 

Już jutro bardzo pracowity dzień! Trzymajcie kciuki za powodzenie! Na moje zaproszenie do Warszawy przylecieli...

Posted by Szczepan Wójcik Blog on Wednesday, July 27, 2022

Plan wizyty – 28.07.2022 r.

1.    Spotkanie delegacji holenderskich rolników z przedstawicielami organizacji rolników i przetwórców z Polski i Litwy. Spotkanie z udziałem wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Henryka Kowalczyka. 
Temat spotkania: Inicjatywy wpływające na bezpieczeństwo żywnościowe Europy”
Godzina: 10:00 
Lokalizacja: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
ul. Wspólna 30
00-930 Warszawa 
Po spotkaniu konferencja prasowa z udziałem dziennikarzy przed gmachem MRiRW. 

2.    Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Zespół ds. Rozwoju Gospodarstw Rodzinnych z udziałem rolniczych organizacji związkowych.
Temat spotkania: „Gospodarstwa Rolne filarem bezpieczeństwa żywnościowego Europy”
Godzina: 14:00
Lokalizacja: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 
ul. Wiejska 4/6/8
00-902 Warszawa
Budynek U 
sala im. Olgi Krzyżanowskiej nr 412

3.    Debata z udziałem polityków i przedstawicieli organizacji rolniczych 
Temat: „Bezpieczeństwo żywnościowe Europy w świetle nadchodzących wyzwań”
Godzina 18:00 
Lokalizacja: Świetlica Wolności
ul. Nowy Świat 6/12
00-400 Warszawa

Czytaj także: Rekordowy protest rolników w Holandii. Wściekli gospodarze mówią „dość”