O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-02-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Sasin: Transformacja energetyczna musi odbyć się z udziałem firm amerykańskich

Transformacja energetyczna

Transformacja energetyczna nie może odbyć się bez udziału firm amerykańskich – oświadczył wicepremier, minister aktywów Jacek Sasin. 

Nie wykluczył on, że kolejna planowana w Polsce elektrownia jądrowa powstanie z udziałem amerykańskim. Oferty budowy elektrowni jądrowych w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) złożyły amerykańskie Westinghouse, francuskie EDF i koreańskie KHNP.

Czy transformacja energetyczna musi odbywać się z amerykanami? 

Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin pytany na antenie Programu III Polskiego Radia czy kolejna duża elektrownia atomowa, która jest planowana, w Polsce zostanie zbudowana we współpracy polsko-amerykańskiej wskazał, że "to nie jest wykluczone". 

"Na pewno będą konkurować również o tę inwestycję podmioty, które są na polskim rynku obecne" – powiedział. Zaznaczył jednak, że Ameryka "jest jak najbardziej w grze".

Według szefa MAP "transformacja energetyczna nie może się odbyć bez udziału firm amerykańskich".

"Amerykanie, tak jak stali się partnerem pierwszej, rządowej elektrowni zabiegają o to, żeby budować tą drugą elektrownię w jeszcze niewskazanej w tej chwili lokalizacji" – stwierdził. 

Przypomniał, że dwie możliwie lokalizacje zostaną wskazane jesienią. 

"Następnie w ciągu kilkunastu kolejnych miesięcy wskazanie właściwej lokalizacji i wtedy również wskazanie partnera, który będzie tą elektrownię budował" – dodał.

Transformacja energetyczna

Zwrócił uwagę, że "w grze są oczywiście Amerykanie". Dodał jednak, że swoją chęć uczestniczenia w tym wyścigu dzisiaj już sygnalizują zarówno Koreańczycy, jak i Francuzi.

Oferty budowy elektrowni jądrowych w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) złożyły amerykańskie Westinghouse, francuskie EDF i koreańskie KHNP. Na początku listopada ub.r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę, w której wskazała, że pierwsza elektrownia ma powstać w technologii AP1000 firmy Westinghouse. Wcześniej w Seulu spółki ZE PAK, PGE i KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni w oparciu o koreańską technologię.

Zobacz także: Produkcja energii elektrycznej zanotowała wzrost w 2022 r. Spadło natomiast zużycie

PAP/fot.Twitter/Pixabay

swiatrolnika.info 2023