O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-01-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Produkcja energii elektrycznej zanotowała wzrost w 2022 r. Spadło natomiast zużycie

Produkcja energii elektrycznej

Według danych Krajowego Systemu Elektroenergetycznego produkcja energii elektrycznej w Polsce zanotowała wzrost o 0,91 proc. w 2022 roku.

W ubiegłym roku Polska była eksporterem netto energii elektrycznej, nadwyżka eksportu nad importem wyniosła niespełna 1,7 TWh, podczas gdy w roku poprzednim więcej energii Polska zaimportowała, niż wyeksportowała. Jak dodano krajowe zużycie energii w porównaniu z 2021 rokiem, zanotowało spadek o 0,53 proc. 

Polska produkcja energii elektrycznej w liczbach

Z raportów miesięcznych o funkcjonowaniu systemu za okres styczeń-grudzień 2022 r. wynika, że krajowa produkcja energii elektrycznej wyniosła w tym czasie ponad 175 TWh, a zużycie niespełna 173,5 TWh. Polska w ubiegłym roku była eksporterem netto energii elektrycznej, nadwyżka eksportu nad importem wyniosła niespełna 1,7 TWh, podczas gdy w roku poprzednim więcej energii Polska zaimportowała, niż wyeksportowała – import netto wyniósł ponad 0,8 TWh.

Dokładnie 50 proc. wyprodukowanej energii elektrycznej pochodziło z elektrowni na węgiel kamienny, niespełna 27 proc. - z elektrowni na węgiel brunatny, a niecałe 6 proc. - z elektrowni gazowych. Źródła odnawialne – bez systemowych elektrowni wodnych – dostarczyły niecałe 16 proc. produkcji. Dwie trzecie energii z tych źródeł odnawialnych pochodziło z turbin wiatrowych. Sam wiatr dostarczył prawie 10,5 proc. produkcji.

Produkcja energii elektrycznej

Produkcja z węgla kamiennego spadła w ujęciu rocznym o niecałe 6 proc., z węgla brunatnego – wzrosła o ponad 3,5 proc. Wytwarzanie w elektrowniach na gaz spadło o 25 proc.

Produkcja prądu z turbin wiatrowych wzrosła rok do roku o ponad 28 proc., a z innych źródeł odnawialnych bez systemowych elektrowni wodnych – o 95 proc.

Zobacz także: Elektrownie jądrowe w Polsce? Ponad 83% Polaków na TAK!

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023