O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-03-2023

Autor: Świat Rolnika

Ruszyła kolejna Bitwa Regionów. Jak wziąć udział w konkursie?

Bitwa Regionów

Bitwa Regionów to kulinarny konkurs lokalnej żywności. Właśnie ruszyła kolejna edycja konkursu.

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji prasowej towarzyszącej uroczystemu rozpoczęciu VIII edycji konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich (KGW) stwierdził, że polskie produkty są najlepsze, a gdy są przyrządzone przez gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich, stają się ,,niebem dla podniebienia". Koła mają czas na zgłoszenia do Bitwy Regionów do 31 marca 2023 r.

Ruszyła Bitwa Regionów 

VIII Bitwa Regionów to okazja nie tylko do przygotowania znakomitych potraw, lecz także do wspólnego, pożytecznego spędzenia czasu. W finale, który zaplanowany jest na październik, koła powalczą o nagrodę finansową w wysokości 25 tys. zł oraz o wyjazd na zagraniczne targi rolno-spożywcze. Nowością w tej edycji Bitwy Regionów jest wsparcie finansowe dla każdej organizacji, która weźmie udział w Bitwie Regionów.

,,Umożliwi to Kołom Gospodyń Wiejskich pokrycie kosztów uczestnictwa w konkursie" – zauważył wicepremier Kowalczyk.

Konkurs będzie ponownie przebiegał w trzech etapach – powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim.  Etap powiatowy odbędzie się w formie pikników rodzinnych z marką Produkt polski, a etap wojewódzki tym razem będzie miał bardziej otwarty charakter. Jak przypomniał szef resortu rolnictwa, w poprzedniej edycji wydarzenia wzięło udział ponad 3 tys. kół.

,,Liczymy na jeszcze większą frekwencję w tym roku" – powiedział wicepremier, zauważając, że 12 tys. zarejestrowanych w Polsce KGW daje spory potencjał rozwoju.

Wiceminister Rafał Romanowski podkreślił, że konkurs kulinarny dla KGW Bitwa Regionów przyczynia się do wzmocnienia patriotyzmu konsumenckiego oraz poczucia przywiązania do regionu. Przywołał prowadzoną przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa akcję #KupujŚwiadomie, która ma na celu kształtowanie postaw konsumenckich i promowanie Produktu polskiego.

Bitwa regionów

Zmiany w regulaminie

W tegorocznym regulaminie Bitwy Regionów została wprowadzona istotna zmiana.

,,Po raz pierwszy zamieściliśmy wymóg, aby przy przygotowaniu potrawy konkursowej wykorzystać przynajmniej jeden produkt regionalny, tradycyjny, aby jeszcze bardziej podkreślić tożsamość i przywiązanie do regionu" – podkreślił wiceminister Rafał Romanowski.

W wydarzeniu wzięły udział także laureatki trzech pierwszych miejsc w VII edycji Bitwy Regionów.

,,Udział w konkursie Bitwa Regionów był dla nas bardzo ważny, a nagroda satysfakcjonująca. Szczególnie radość pokazania naszych lokalnych dań jest piękna. Serdecznie zachęcamy Koła do udziału w tym konkursie, naprawdę warto" – powiedziała Beata Broncel, przewodnicząca KGW Zimna Wódka, które wygrało VII edycję konkursu..

Organizatorami konkursu są Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Aby wziąć udział w konkursie Bitwa Regionów, należy wysłać zgłoszenie drogą elektroniczną poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie: https://bitwaregionow.pl/ lub pod linkiem: https://www.kowr.gov.pl/konkurs. Koła Gospodyń Wiejskich mają na to czas do 31 marca 2023 r.

Zobacz też: Anna Gembicka: Koła Gospodyń Wiejskich wypełniają potrzeby lokalnej społeczności

MRiRW/fot.MRiRW

swiatrolnika.info 2023