Talk icon

Informacje

02-06-2022

Autor: Karol Pepliński

Ruszył nabór na tworzenie zadrzewień śródpolnych. Sprawdź do kiedy

tworzenie zadrzewień śródpolnych

Jak poinformował resort rolnictwa, od blisko 11 tys. zł do ponad 13 tys. zł na ha mogą otrzymać rolnicy w ramach dotacji na tworzenie zadrzewień śródpolnych.

Dodano, że zadrzewienia takie są możliwe do wprowadzenia na gruntach ornych. W składzie gatunkowym nasadzeń preferowane są gatunki liściaste (co najmniej 90 proc. udziału). Wnioski o pomoc można składać do 1 sierpnia.

Środki na tworzenie zadrzewień śródpolnych

Ministerstwo przekazało na swojej stronie internetowej, że 1 czerwca rozpoczął się nabór wniosków na tworzenie zadrzewień śródpolnych w ramach PROW 2014–2020. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przyjmuje wnioski w formie papierowej lub elektronicznej do 1 sierpnia.

Wyjaśniono, że wsparcie jest przyznawane rolnikom oraz jednostkom samorządu terytorialnego na zakładanie zadrzewień o powierzchni 0,1–0,5 ha i szerokości nie większej niż 20 m. Dodano, że zadrzewienia takie są możliwe do wprowadzenia na gruntach ornych. W składzie gatunkowym nasadzeń preferowane są gatunki liściaste (co najmniej 90 proc. udziału).

Resort wskazał, że pomoc finansowa na założenie zadrzewienia – w zależności od nachylenia terenu – wynosi od 10 tys. 892 do 13 tys. 664 zł/ha. Dodatkowo wsparcie jest przyznawane na ochronę drzew i krzewów przed zniszczeniami od zwierzyny.

Ministerstwo zwraca uwagę, że zadrzewienia śródpolne stanowią element krajobrazu istotny dla zachowania bioróżnorodności obszarów rolnych. Są to też miejsce bytowania wielu organizmów i baza pokarmowa m.in. dla ptaków i owadów zapylających. Dodano, że zadrzewienia śródpolne odgrywają też ważną rolę dla produkcji rolnej poprzez m.in. poprawę jakości wód, ograniczenie skutków suszy oraz zapobieganie erozji glebowej. 

Tworzenie zadrzewień śródpolnych

Czytaj też: Ekoschematy w Krajowym Planie Strategicznym do poprawy

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023