Talk icon

Informacje

28-05-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Rosyjskie miny zabijają zwierzęta i grożą pożarem lasów w Czarnobylu

Rosyjskie miny

Rosyjskie miny przeciwpiechotne zabijają dzikie zwierzęta i stwarzają zagrożenie pożarem lasu w strefie wykluczenia wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Informację tę przekazała w sobotę agencja Ukrinform, cytując ukraińskie ministerstwo ochrony środowiska. W komunikacie podkreślono, że pożary w strefie wykluczenia mogą spowodować uwolnienie radioaktywnych substancji do atmosfery, a ich gaszenie jest dodatkowo utrudnione przez braki zasobów wywołane wojną oraz leżące w ziemi miny.

Rosyjskie miny stanowią poważne zagrożenie

„Poziom zagrożenia pożarem lasu w strefie wykluczenia znacznie wzrósł z powodu nadejścia suchej, wietrznej pogody, a także z powodu dużej liczby min i flar pozostawionych przez wojska okupacyjne” – zaalarmował resort w komunikacie.

„Liczne miny i pułapki są regularnie uruchamiane przez dzikie zwierzęta. W rezultacie zwierzęta są zabijane lub okaleczane, a jednocześnie może wybuchnąć pożar lasu” – przestrzegło ministerstwo ochrony środowiska i zasobów naturalnych Ukrainy.

W komunikacie podkreślono, że pożary w strefie wykluczenia mogą spowodować uwolnienie radioaktywnych substancji do atmosfery, a ich gaszenie jest dodatkowo utrudnione przez braki zasobów wywołane wojną oraz leżące w ziemi rosyjskie miny.

Ukrinform przypomina, że potwierdzono już ok. 1,5 tys. przypadków, w których środowisko naturalne ucierpiało w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Rosyjskie miny

Ukraiński rolnik wjechał na minę

Ukraiński rolnik, podczas prac polowych prowadzonych we wsi Andriiwka koło Makarowa w regionie Bucza, wjechał ciągnikiem na dwie rosyjskie miny.

Gospodarz wjechał traktorem na dwie, znajdujące się obok siebie, miny przeciwczołgowe. Do incydentu doszło we wsi Andriiwka koło Makarowa w regionie Bucza na północny zachód od stolicy Ukrainy. Co ciekawe rosyjskie miny nie zadziałały, jak trzeba, a siła wybuchu była na tyle niewielka, że rolnik doznał tylko niewielkich obrażeń. Zauważalnie ucierpiała jednak maszyna, bez której dalsze prace polowe będą trudne do zrealizowania. Rosjanie niszczą także sprzęt rolniczy – podobne działania mają doprowadzić do kolejnej fali Wielkiego Głodu, który w latach 30. XX-go wieku zabił na Ukrainie kilka milionów ludzi. 

Podczas oględzin miejsca zdarzenia, ukraińskie służby stwierdziły, że pod kołami ciągnika znajdowała się jeszcze jedna mina, która okazała się jednak niewybuchem. Władze ostrzegają przed konsekwencjami wyjazdów na pola i korzystania z bocznych dróg, na których mogły zostać zainstalowane podobne ładunki wybuchowe.

Czytaj też: Ukraińskie władze: Rozminowywanie Ukrainy może zająć 5-10 lat

PAP/fot.Twitter/Facebook

swiatrolnika.info 2023