O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-07-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Rosjanie zmuszają ukraińskich rolników do przekazania zboża

Rosjanie

Szef Zaporoskiej Obwodowej Administracji Wojskowej powiedział w rozmowie z „Glavcomma”, że Rosjanie zmuszają rolników do przekazania zboża.

Według Ołeksandra Starukhego, taka sytuacja doprowadzi do tego, że plony będą zbierane teraz, a w przyszłym roku nikt niczego nie siać, bo do siewu potrzebne są nawozy, paliwo, środki ochrony roślin i wiele więcej. Ponadto przewodniczący ocenił ogólnie zapasy zboża na okupowanych terenach oraz skalę strat.

Kradzież ukraińskiego zboża

„W tym roku nadal przechowywano dużo zeszłorocznego ziarna. W samym Kamieńcu Dnieprowska było 120 000 ton, ale wszystko jest ciągle plądrowane. W ubiegłym roku zebraliśmy 5 mln ton różnych zbóż, podczas gdy na niezajętym terenie produkuje się tylko 10% z nich. Rolnicy zmuszeni są do zawierania umów dotyczących przekazania ziarna okupantom. Jednakże, ta sytuacja doprowadzi do tego, że plony będą zbierane teraz, a w przyszłym roku nikt niczego nie zasieje, bo do siewu potrzebne są nawozy, paliwo, środki ochrony roślin i wiele więcej” – powiedział Oleksandr Starukh.

Jak poinformował szef obwodu zaporoskiego, przedstawicielom ONZ zaproponowano opracowanie modelu odkupienia całej uprawy na okupowanym terytorium i tym samym wyżywienie Afryki. Nie wiadomo co na taką propozycję zgodzą się Rosjanie.

„Normalny model, ale także rozwiązanie globalnego problemu żywnościowego, ale coś do tej pory ta propozycja nie zadziałała. W rzeczywistości rolnicy są teraz okradani i będą to robić nadal. Dopiero jesienią będziemy mogli ocenić rozmiar szkód” – powiedział.

Rosjanie

Rosjanie bombardują uprawy

Ukraińskie zboże padło ofiarą rosyjskich bombardowań. Pola pszenicy i jęczmienia stanęły w ogniu. Według Ukraińców Rosja chce wywołać kryzys żywnościowy. ,,Pożary trawią uprawy zbóż na Ukrainie, które i bez tego trudno byłoby zebrać i wyeksportować w warunkach rosyjskiej inwazji. Według ukraińskich władz Rosjanie celowo bombardują pola pociskami zapalającymi, by wywołać globalny kryzys żywnościowy” – opisuje stacja CNN. Walka z pożarami stanowi nowe wyzwanie dla Ukrainy.

W różnych częściach Ukrainy, w tym na obszarach z najżyźniejszymi glebami, często pojawia się ostatnio podobny widok: letnie niebo skrywają kłęby dymu, a na polach kombajny usiłują zebrać zboże, zanim pochłoną je szalejące pożary – pisze amerykańska stacja. Wszystkiemu są winni Rosjanie.

Rolnik z obwodu zaporoskiego Pawło Serhienko powiedział CNN, że ma 3 tys. hektarów pól, ale uprawa prawie połowy tego obszaru jest obecnie zbyt niebezpieczna z powodu działań rosyjskiego wojska. „Nie możemy nawet się tam dostać. Albo jest zaminowany, albo leży blisko okupowanych terenów, dosłownie na linii frontu. Mieliśmy okupantów na części pól” – powiedział.

Czytaj również: Dramat Rosjan! Nie mogą ukraść rolnikom zboża, bo wcześniej ukradli kombajny

Agronews/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023