O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-08-2023

Autor: Świat Rolnika

Ptasia grypa odpuszcza? Kolejny europejski kraj ogłasza się wolnym od choroby!

Ptasia grypa

Czy ptasia grypa powoli odpuszcza Europie? Francja właśnie ogłosiła się krajem wolnym od choroby, ponieważ od lipca nie odnotowano przypadków ogniska wirusa.

Informację tę przekazała Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) w swojej najnowszej publikacji. Dodatkowo według systemu informacji o chorobach zwierząt Komisji Europejskiej liczba zgłaszanych ognisk u drobiu stopniowo maleje.

Francja staje się krajem wolnym od choroby

Francja ogłosiła, że jest krajem wolnym od ptasiej grypy od 14 sierpnia 2023 r. Niniejsza deklaracja dotyczy całego terytorium Francji. W odpowiednim dokumencie opisano wszystkie potwierdzone ogniska wirusau drobiu w okresie od listopada 2021 r. do lipca 2023 r.

Łącznie we wskazanym okresie na fermach drobiu ptasia grypa została wykryta w 1779 ogniskach. Infekcja dotknęła 41 ze 101 francuskich departamentów. Poinformowano, że ostatnie działania zmierzające do uboju zarażonych zwierząt gospodarskich zakończono 13 lipca.

W ostatnich miesiącach Dania, Argentyna, Polska, Szwecja, Czechy i Węgry również ogłosiły swój status krajów wolnych od ptasiej grypy.

Czy ptasia grypa stopniowo odpuszcza Europie?

Według systemu informacji o chorobach zwierząt Komisji Europejskiej liczba zgłaszanych ognisk u drobiu stopniowo maleje. Od początku tego roku 21 krajów europejskich powiadomiło Światową Organizację Zdrowia Zwierząt o 385 ogniskach wysoce zjadliwej grypy ptaków na fermach komercyjnych.

Najwyższą zapadalność (152 ogniska) odnotowano we Francji: w gminach Arsace, Gironde oraz w regionie Nowa Akwitania. 79 przypadków zidentyfikowano na Węgrzech, a pozostałe w krajach śródziemnomorskich. Liczba ognisk wysoce zjadliwej ptasiej grypy w środowisku naturalnym pozostaje wysoka.

W sumie od początku stycznia w krajach UE zarejestrowano ponad 3,1 tys. ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków. Ponad 1 tys. w Niemczech, 393 we Francji, 355 w Holandii.

Zobacz także: Sektor drobiarski stoi przed wieloma wyzwaniami! Danielak: Z wielki trudem staramy się dostosować

swiatrolnika.info 2023