O tym co ważne dla polskiej wsi.

Talk icon

Informacje

02-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

Protesty rolników w Holandii: Rolnicy starli się z policją

protesty rolników

Trwają protesty rolników w Holandii. Wczoraj doszło do poważnych starć manifestujących z policją – podały holenderskie media. 

Protestujący rolnicy starli się w poniedziałek po południu z policją w centrum Almelo we wschodniej Holandii – informuje telewizja RTV Oost. Burmistrz miasta wydał zarządzenie o wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego w centrum Almelo.

Protesty rolników w Holandii: starcia z policją

Po przyjęciu na początku czerwca przez rząd Holandii planu redukcji emisji tlenku azotu o 70 proc. do 2030 roku, co ma się wiązać z koniecznością likwidacji części gospodarstw rolnych oraz redukcją liczby hodowanych zwierząt, w całym kraju dochodzi do rolniczych demonstracji.

W ubiegłym tygodniu władze Almelo zdecydowały, że umieszczona przed ratuszem grafika z odwróconą flagą narodową, która stała się symbolem rolniczych protestów, musi zostać usunięta 1 sierpnia. „To nie jest dzieło sztuki tylko deklaracja polityczna” – ogłosił urząd miasta.

W poniedziałek pod ratusz przyjechali traktorami rolnicy, którzy nie zgadzali się z decyzją władz miejskich - informuje RTV Oost. Po godz. 12 część protestujących opuściła okolice urzędu miasta i wówczas miało dojść do starcia z policją.

„W związku z zakłóceniami porządku publicznego burmistrz wydał zakaz dla centrum miasta” – poinformował na krótko przed godz. 15 urząd miasta Almelo. W praktyce oznacza to, że nikt nie może przebywać w tej części miasta bez uzasadnionego powodu.

protesty rolników

Rolnicy protestują już od ponad miesiąca

Rolnicy protestują przeciwko planom azotowym rządu, który obarcza gospodarzy winą za zanieczyszczenie środowiska. Władze uważają, że na terytorium Królestwa Niderlandów należy ograniczyć liczbę gospodarstw hodowlanych, a co za tym idzie, zredukować liczbę samych zwierząt. Rolnicy są sfrustrowani postawą władz i nie mają zamiaru rezygnować z działalności gospodarczej, która od lat stanowi ich źródło utrzymania. Holenderscy gospodarze są aktywnie wspierani przez kolegów i koleżanki z Polski. Specjalne słowa wsparcia skierował do nich prezes Instytutu Gospodarki Rolnej Szczepan Wójcik. To właśnie wokół IGR powstała międzynarodowa koalicja rolników #EUnitedAgri zrzeszająca gospodarzy z kilkunastu krajów Unii Europejskiej – w tym Polaków i Holendrów.

Obliczenia resortu finansów, do których dotarli dziennikarze „NRC” wskazują, że bezpośrednia likwidacja dotknąć ma 11,2 tysiąca gospodarstw, a 17,6 tysiąca zmuszonych zostanie do redukcji liczby utrzymywanych zwierząt o około 1/3. Rolnicy są zgodni, że proponowane zmiany oznaczać będą koniec holenderskiego rolnictwa, a decyzje rządu wprost zagrażają bezpieczeństwu żywnościowemu kraju.

Czytaj także: Rolnicy z Polski i Holandii walczą o bezpieczeństwo żywnościowe. Ważne spotkanie w MRiRW

PAP/fot. TT

swiatrolnika.info 2023