Talk icon

Informacje

05-01-2023

Autor: Świat Rolnika

Prognoza: Jak będą kształtowały się ceny zbóż w 2023 roku?

Ceny zbóż

Ubiegły rok pokazał po raz kolejny, że właściwie niemożliwe jest dokładne prognozowanie, jakie będą nowe zbiory oraz ceny zbóż w dłuższym okresie. 

Istnieje wiele czynników, które wpływają na światowe rynki oraz notowania zbóż. Niezależnie od tego, czy chodzi o wojnę na Ukrainie, pogodę, nowe przypadki koronawirusa w Chinach, szkody zimowe w USA, gwałtowny wzrost kosztów czy poważną recesję – każde z nich ma swoje przełożenie na aktualnych cenach. Jednak baczna obserwacja dostępnych prognoz może przybliżyć możliwe zmiany na rynkach.

Jakie będą ceny zbóż w 2023 roku?

Niemniej jednak ważne jest, aby jako rolnik znać aktualną ocenę rynków i odpowiednio wcześnie dostosowywać się do ewentualnych zmian w podaży i popycie – oraz odpowiednio dostosowywać swoją strategię.

Dlatego prognozy Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), Komisji Europejskiej czy analityków – takich jak Strategie Grains – są ważne dla oceny rozwoju rynku i możliwych zmian cen.

Jednak najłatwiej jest spojrzeć na rynki kontraktów terminowych. Tam właściwie wszystkie informacje są natychmiast przetwarzane i przekładane na ceny zbóż. Jednak każda nowa informacja prowadzi również do nowych cen. A im większa niepewność co do przyszłych zbiorów i ram politycznych, tym większe wahania cen.

ceny zbóż

Spojrzenie na rynek kontraktów terminowych w Paryżu pokazuje, czego analitycy, handlowcy i rolnicy spodziewają się cen w nadchodzących miesiącach. W każdym razie w tej chwili. Cena kontraktu na pszenicę (marzec 2023 r.) ze starych zbiorów wynosi obecnie 305 EUR za tonę. W porównaniu z listopadem jest to spadek o 50 euro za tonę, ponieważ rynek zakłada kontynuację eksportu z Ukrainy przez porty czarnomorskie pomimo trwającej wojny – a także rekordowych zbiorów zbóż w Rosji.

Natomiast nowe europejskie zbiory pszenicy 2023 są obecnie notowane po 287 euro za tonę – a więc nieco taniej niż obecna pszenica, choć trzeba liczyć się z tym, że nowe globalne zbiory pszenicy będą prawdopodobnie mniejsze niż w tym roku z różnych powodów.

Czytaj też: Kowalczyk: Krajowa Grupa Spożywcza ustabilizowała rynek zbóż

agrarheute.com/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023