O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-10-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Kowalczyk: Krajowa Grupa Spożywcza ustabilizowała rynek zbóż

Kowalczyk

Uruchomienie skupu ziarna przez Krajową Grupę Spożywczą po cenie 1400 zł za tonę spowodowało uspokojenie na rynku zbóż – powiedział Henryk Kowalczyk.

Wicepremier oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi podsumował podczas konferencji prasowej pierwszy rok kierowania przez niego resortem. Przypomniał między innymi, że 31 sierpnia br. KE zatwierdzała polski Krajowy Plan Strategiczny dla WPR na lata 2023-2027 jako jeden z pierwszych w UE. Budżet dla naszego kraju wynosi 25 mld euro. 

Kowalczyk: KGS uspokoiła sytuację na rynku zbóż

Kowalczyk przypomniał, że gdy w lutym br. wybuchła wojna na Ukrainie, pojawił się lęk, że żywności zabraknie, że może trzeba zablokować eksport. Później w kolejnych miesiącach, gdy Polska zdecydowała się na pomoc Ukrainie w przewozie produktów rolnych, były obawy, że ukraińskie zboże zaleje polski rynek i spadną ceny skupu zbóż.

“Istotną rolę w ustabilizowaniu tego rynku odegrała Krajowa Grupa Spożywcza, która uruchomiła skup ziarna w cenie nie mniejszej niż 1400 zł. Skup trwa do tej pory” – podkreślił Kowalczyk. Przyspieszenie powstania KGS to jedno z działań, które zostały zrealizowane przez ministra.

“Do sukcesów można także zaliczyć ograniczenie występowania afrykańskiego pomoru świń” – dodał wicepremier. Zaznaczył, że pod koniec ub.r. opracowane zostały plany bioasekuracji, które przyczyniły się do spadku ognisk tej choroby. 

“O ile w 2021 r. było ich 124, w tym roku zanotowano 14” – zaznaczył.

Szef MRiRW dodał, że na kłopoty z ASF nałożyły się niskie ceny oferowane na rynku trzody chlewnej, co skutkowało likwidowaniem hodowli, dlatego niezbędna była pomoc dla tych rolników. Na ten cel przeznaczono 400 mln zł. 

"Zgodnie z przewidywaniami sytuacja na tym rynku uległa poprawie i aktualne ceny oferowane rolnikom są już do przyjęcia" – powiedział Kowalczyk.

Nastąpiły ułatwienia w handlu detalicznym dla rolników. 

"Zwiększyliśmy z 40 do 100 tys. złotych kwotę przychodów wolną od podatku dochodowego. Znieśliśmy limity sprzedaży oraz wprowadziliśmy bezpłatne miejsca na targowiskach w piątki i soboty" – wyliczał szef resortu rolnictwa.

Kowalczyk

Wicepremier wymienił inne sukcesy podczas swej kadencji

Minister przypomniał, że 31 sierpnia br. KE zatwierdzała polski Krajowy Plan Strategiczny dla WPR na lata 2023-2027 jako jeden z pierwszych w UE. Budżet dla naszego kraju wynosi 25 mld euro. 

"Już w tym roku ponad 60 proc. gospodarstw otrzymuje płatności bezpośrednie powyżej średniej unijnej, a od 2023 roku będzie to dotyczyło ponad 97 proc. gospodarstw rolnych w Polsce" – podkreślił Kowalczyk.

Dodał, że Rada Unii Europejskiej 17 czerwca br. zatwierdziła Krajowy Plan Odbudowy. MRiRW odpowiada za realizację inwestycji na kwotę 2,25 mld euro. Prowadzony jest już nabór na cztery działania, z których dwa dotyczą przetwórstwa.

Kowalczyk zwrócił uwagę na zmiany w rolniczych emeryturach, z których najważniejsza dotyczy możliwości otrzymywania świadczeń bez konieczności zbywania gospodarstwa. Mówił ponadto o podniesieniu zarobków pracowników instytucji obsługujących rolnictwo, zwłaszcza w oddziałach terenowych KRUS, PIORiN, Inspekcji Weterynaryjnej, ARiMR oraz ODR.

Szef resortu rolnictwa poinformował o realizacji PROW 2014–2020. Beneficjenci złożyli 6,6 mln wniosków o pomoc na łączną kwotę 63,3 mld zł. Zrealizowano płatności na kwotę 49,8 mld zł dla 1 mln 247 tys. beneficjentów. Aby w pełni wykorzystać unijne pieniądze ministerstwo, za zgodę KE, wprowadziło zmiany polegające m.in. na wprowadzeniu nowego obszaru – Odnawialne Źródła Energii (OZE), który umożliwia finansowanie inwestycji w gospodarstwach w zakresie zielonej energii. Ponadto umożliwiono gminom budowę lub przebudowę zbiorników retencyjnych, podwyższona została m.in. stawka premii zalesieniowej i zwiększono dopłaty do oprocentowania z 2 do 5 proc. gwarantowanych kredytów obrotowych Funduszu Gwarancji Rolnych.

Kowalczyk pytany o ewentualną zmianę na stanowisku szefa resortu rolnictwa, o czym pisały niektóre media, wyjaśnił, że nic nie wie na ten temat. 

"Ministra powołuje premier, jestem gotowy na każde zmiany, ale sądzę, że te różne doniesienia prasowe (...) są życzeniowe" – odpowiedział minister. Jak mówił, często spotyka się z rolnikami i "jest duże zrozumienie dla jego działań".

Czytaj też: Kowalczyk: Dzięki polskim rolnikom czujemy bezpieczeństwo żywnościowe

PAP/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023