Talk icon

Informacje

13-04-2022

Autor: Michał Rybka

Prezydent Andrzej Duda w Kijowie. Spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim

prezydent

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z przywódcami państw bałtyckich spotkali się z prezydentem Ukrainy. Prezydenci przebywają na terytorium działań wojennych.

Głowa państwa polskiego wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, Łotwy Egilsem Levitsem oraz Estonii Alarem Karisem spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – poinformowała na Twitterze Kancelaria Prezydenta. To pierwsza taka wizyta głów państw w ukraińskiej stolicy od początku rosyjskiej agresji.

Prezydent RP zobaczył na własne oczy miejsce rosyjskiej zbrodni

Kancelaria Prezydenta opublikowała w środę po południu na Twitterze zdjęcie prezydentów Dudy i Zełenskiego; na zdjęciu widoczni są również prezydenci państw bałtyckich. Wcześniej, jak informował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, prezydenci Polski, Litwy, Łotwy oraz Estonii odwiedzili położoną opodal Kijowa Borodziankę, która stała się miejscem zbrodni wojsk rosyjskich na ukraińskiej ludności cywilnej.

Wizyta prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w Kijowie jest pierwszą wizytą głów państw w ukraińskiej stolicy od początku rosyjskiej agresji. Prezydenci Duda i Nauseda ostatni raz widzieli się z Zełenskim w Kijowie w przededniu wojny.

prezydent

Wcześniej wizytę w Kijowie złożył m.in Mateusz Morawiecki

W połowie marca do Kijowa udali się premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janszą, gdzie spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Po spotkaniu Kaczyński powiedział, że na Ukrainie potrzebna jest misja pokojowa i humanitarna, przygotowana przez NATO i może inne organizacje.

W ubiegłym tygodniu wizytę w Kijowie złożyli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef dyplomacji UE Josep Borrell. Politycy ci udali się także do znajdującej się ok. 20 km od Kijowa Buczy, gdzie wojska rosyjskie dopuściły się zbrodni wojennych na cywilnej ludności miasta. W wizycie uczestniczył także premier Słowacji Eduard Heger. Również w ubiegłym tygodniu Kijów odwiedził premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Czytaj także: Prezydent Duda: Będziemy domagać się osądzenia Zbrodni Katyńskiej

źródła:PAP/fot.KPRP,Jakub Szymczuk
 
 

swiatrolnika.info 2023