Talk icon

Informacje

16-07-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Pożary w Portugalii powstały w większości przez zaniedbania ludzkie

Pożary

Olbrzymie pożary, które od ponad tygodnia trawią Portugalię, w ponad 70 procentach pojawiły się  w efekcie zaniedbań ze strony człowieka.

Dotyczy to głównie braku należytego oczyszczenia terenu przed nadejściem upałów – podało w piątek MSW tego kraju. W piątek rano trwa walka z kataklizmem w parku narodowym Monfrague, na zachodzie Hiszpanii, gdzie z powodu wysokich upałów, dużego wysuszenia ściółki i porywistego wiatru ogień przemieszcza się bardzo szybko.

Pożary strawiły w tym roku już 38,5 tys. hektarów lasów

W ocenie ministerstwa zalegająca na terenach pomiędzy kompleksami leśnymi wysuszona roślinność była niczym przekaźnik ognia i przyczyniła się do szybkiego przemieszczania się żywiołu pomiędzy drzewostanami.

Resort sprecyzował, że w tym roku pożary w Portugalii strawiły już 38,5 tys. hektarów lasów, łąk i terenów uprawnych, czyli najwięcej od 2017 r. Nienotowana w ciągu ostatnich pięciu lat jest również liczba pożarów, które wystąpiły od stycznia do połowy lipca – 6077.

Obecnie strażacy walczą z kilkudziesięcioma pożarami, głównie w środkowej części kraju. W kilku wsiach zarządzono ewakuację ludności z powodu zbliżającego się ognia.

Pożary

W Hiszpanii trwa ewakuacja zagrożonych mieszkańców

Z powodu dużych pożarów także po hiszpańskiej stronie granicy prowadzona jest ewakuacja mieszkańców zagrożonych żywiołem. Kilkaset osób opuściło swoje domy w prowincjach Salamanka i Caceres.

W piątek rano trwa walka z kataklizmem w parku narodowym Monfrague, na zachodzie Hiszpanii, gdzie z powodu wysokich upałów, dużego wysuszenia ściółki i porywistego wiatru pożary przemieszczają się bardzo szybko. Lokalne służby wezwały już do pomocy specjalne jednostki wojskowe, tzw. UME.

Czytaj też: Podpalacz w Portugali i Hiszpanii. Spłonęło 6 tys. hektarów lasów

PAP/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023