Talk icon

Informacje

07-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Portugalia: Zużycie energii z powodu upałów drastycznie wzrosło

Zużycie energii

W związku z lipcowymi upałami, utrzymującymi się przez ponad trzy tygodnie w Portugalii, zanotowano rekordowe dzienne zużycie energii elektrycznej.

Kierownictwo portugalskiej firmy sprecyzowało, że wysokie temperatury powietrza doprowadziły w lipcu do dziennego zużycia energii elektrycznej wyższego o 7,2 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca w 2021 r. Dyrekcja REN napisała w komunikacie, że wskutek upałów 13 lipca 2022 r. został pobity dzienny rekord zużycia energii elektrycznej w okresie letnim na terenie Portugalii. Tego dnia przekroczyło ono poziom 163,5 GWh.

Upały w Portugalii podniosły zużycie energii

Według spółki REN, pomimo kryzysu energetycznego i rosnących cen, zużycie energii elektrycznej w Portugalii w tym roku jest o 3,5 proc. wyższe wobec pierwszych siedmiu miesięcy w 2021 r.

Od 7 lipca do ostatniego tygodnia tegoż miesiąca w większości dystryktów Portugalii utrzymywały się ponad 35-stopniowe temperatury powietrza. Sprzyjały one pojawieniu się licznych pożarów.

W lipcu na terytorium Portugalii zmarło ponad 10,7 tys. osób; to najwyższa miesięczna liczba zgonów od 73 lat – wynika z opublikowanych w piątek przez lizboński tygodnik “Expresso” danych służb medycznych Portugalii.

Gazeta wskazuje na szacunki ministerstwa zdrowia Portugalii, według których lipcowa fala tropikalnych upałów doprowadziła w tym kraju do 1716 zgonów. Miały one miejsce pomiędzy 7 a 31 lipca, kiedy na większości terytorium Portugalii utrzymywały się temperatury przekraczające 40 st. C.

Czytaj również: Susza we Francji. Władze tworzą specjalną komórkę kryzysową

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2022