PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Francja opracowuje plan oszczędzania energii. Przez wojnę na Ukrainie

Francja opracowuje plan oszczędzania energii. Przez wojnę na Ukrainie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-08-02 21:30:00
plan oszczędzania energii 

Francuski rząd przygotowuje plan oszczędzania energii, który zakłada ograniczenie jej zużycia przez władze centralne, samorządowe oraz mieszkańców.

Plan ma zapobiec ryzyku niedoboru energii w związku z wojną na Ukrainie – zaznacza dziennik "Le Figaro". „Proponowane przez nas działania mają bezpośredni wpływ na obniżenie zużycia energii; zamykanie drzwi sklepów pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie o 20 proc., a osoba, która stosując ogrzewanie gazowe, obniży temperaturę o 1,5 stopnia, uzyskuje 10 proc. oszczędności – wyjaśnia ministerstwo transformacji energetycznej.

Rządowy plan oszczędzania energii

Rządowy plan ma zostać przedstawiony do końca września. Ma polegać m.in.: na zainstalowaniu termostatów w budynkach, wprowadzeniu ograniczeń w stosowaniu ogrzewania i klimatyzacji oraz zakazie reklam świetlnych w nocy.

„Proponowane przez nas działania mają bezpośredni wpływ na obniżenie zużycia energii; zamykanie drzwi sklepów pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie o 20 proc., a osoba, która stosując ogrzewanie gazowe, obniży temperaturę o 1,5 stopnia, uzyskuje 10 proc. oszczędności. Jeśli chodzi o władze lokalne, oświetlenie publiczne stanowi 37 proc. całkowitych rachunków za energię elektryczną” – wyjaśnia ministerstwo transformacji energetycznej.

W lutym prezydent Emmanuel Macron przedstawił plan działań na rzecz niezależności energetycznej kraju, wyznaczając wspólny cel zmniejszenia zużycia energii o 40 proc. do 2050 r. Ma to zostać osiągnięte głównie poprzez renowację mieszkań, rozwój transportu elektrycznego i dekarbonizację przemysłu. W te ramy wpisuje się projekt ustawy o przyspieszeniu transformacji energetycznej, który będzie omawiany na początku roku szkolnego, podobnie jak inwestycje kontrolowanego przez państwo koncernu energetycznego EDF w sektorze jądrowym.

„Tej zimy trudności będą mniej lub bardziej dotkliwe w zależności od trzech głównych czynników: dostępności lub braku rosyjskiego gazu, pogody i tego, w jakim stopniu będą działały elektrownie jądrowe. EDF musi kontynuować produkcję” – podkreśla minister transformacji energetycznej Agnes Pannier-Runacher.

plan oszczędzania energii 

Czytaj też: Pożary we Francji. Władze wprowadziły ograniczenia w dostępie do wody

PAP/fot. pixabay