O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-01-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Polscy przedsiębiorcy skarżą się na wysokie ceny energii i koszty pracy

Ceny energii

Głównymi przeszkodami w prowadzeniu biznesu w Polsce są wysokie ceny energii i rosnące koszty pracy 

Jak wynika z badania Grant Thornton, przeprowadzonego wśród średnich i dużych firm, polskie przedsiębiorstwa skarżą się także na niepewność ekonomiczną, biurokrację i brak wykwalifikowanych pracowników.

Ceny energii i koszty pracy największymi problemami

Badanie Grant Thornton zostało przeprowadzone wśród 10 tys. właścicieli lub członków zarządu średnich i dużych przedsiębiorstw z 29 krajów. W Polsce w sondażu wzięli udział przedstawiciele 100 firm. Aż 85 z nich uznało, że największą barierą w rozwoju są wysokie ceny energii. Jedynie w Indiach odsetek przedsiębiorstw był wyższy (86 proc.), natomiast średnia w całym badaniu wyniosła 51 proc.

,,Mało prawdopodobne jest, aby przyszły rok był pod tym względem lepszy. Choć ceny energii dla mikro, małych i średnich firm mają być zamrożone na poziomie 785 zł/MWh (co i tak jest historycznie wysokim poziomem), to dla dużych firm takiego limitu nie będzie" – wskazano w raporcie.

Zobacz też: Morawiecki: Nasze ceny energii będą jednymi z najniższych w Europie

Inną największą barierą dla firm w Polsce jest wysoki koszt zatrudnienia pracowników (82 proc. wskazań, o 20 pkt proc. więcej niż przed rokiem). To najwyższy rezultat wśród 29 przebadanych krajów, a średnia dla całego badania wyniosła 56 proc. 

,,Choć wynik ten był niższy niż wskaźnik inflacji, a więc z punktu pracownika nadal niewystarczający na utrzymanie realnych dochodów, to z punktu pracodawcy był na tyle spektakularny i wyjątkowy, że z pewnością był przez przedsiębiorców mocno odczuwalny i znacząco przebił poziomy zakładane w biznesplanie na 2022 r." – podkreślono.

ceny energii

Z kolei 74 proc. polskich przedsiębiorców wśród barier wymieniło niepewność ekonomiczną, a więc brak możliwości spokojnego planowania przyszłości firm. Natomiast 49 proc. przedsiębiorstw uznało, że funkcjonowanie utrudnia im biurokracja. Dodano, że wpływ na oceny firm miały zmiany podatkowe w ramach "Polskiego Ładu".

,,To nieco mniejsze odsetki niż w poprzednich latach, kiedy była to bariera dla około 60 proc. przedsiębiorców. Jest to jednak normalne zjawisko w czasach spowolnienia gospodarczego – odczuwalność bariery biurokracji spada, ponieważ na plan pierwszy wysuwają się wówczas inne bariery. Dlatego – biorąc pod uwagę skalę wstrząsów gospodarczych w Polsce – obecny odsetek firm wskazujących biurokrację jako silną barierę wydaje się mimo wszystko wysoki" – stwierdzono. 

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023