Talk icon

Informacje

13-10-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Morawiecki: Nasze ceny energii będą jednymi z najniższych w Europie

Ceny energii

Nasze ceny energii będą jednymi z najniższych w Europie. Proponujemy małym i średnim firmom energię za 785 zł za MWh – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Podczas wywiadu w radiowej Trójce podkreślił, że w Czechach jest to 1200 zł dla tych firm. Przypomniał, że limit zużycia, poniżej którego nie będzie zmiany stawek za energię elektryczną, jest wyższy dla gospodarstw rolnych i wynosi 3 tys. kWh, oraz dla rodzin wielodzietnych, dla których jest to także 3 tys. kWh rocznie.

Ceny energii w Polsce mają być jednymi z najniższych

„Podjęliśmy działania mające na celu złagodzenie skutków inflacji dla Polaków, stąd obniżyliśmy VAT na wiele produktów, na energię, na paliwa, dopłacaliśmy do nawozów. Potem była tarcza antyputinowska, potem zamrożenie ceny energii na poziomie z bieżącego roku dla tych, którzy zużyją 2 tys. kWh rocznie, co sprawia, że większa część Polaków nie odczuje inflacji i co powoduje, że kotwiczymy oczekiwania inflacyjne na niskim poziomie” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Przypomniał, że ten limit zużycia, poniżej którego nie będzie zmiany ceny energii, jest wyższy dla gospodarstw rolnych i wynosi 3 tys. kWh, oraz dla rodzin wielodzietnych, dla których jest to także 3 tys. kWh rocznie.

„Dla małych i średnich firm cena będzie wynosić 785 zł za MWh. Dla porównania, w Republice Czeskiej dla tych samych firm cena będzie wynosić 1,2 tys. zł, a więc jest to o 50 proc. więcej. Nasze ceny będą jednymi z najniższych w Europie” – powiedział szef rządu.

Ceny energii

Morawiecki: Planujemy opodatkować nadmiarowe zyski

Premier mówił także o podatku od nadmiarowych zysków, jakie osiągane są obecnie przez firmy energetyczne.

„Wszystkie państwa wdrażają schematy podatkowe, aby opodatkować nadmiarowe zyski. Więc jeśli firmy energetyczne się nie otrząsną i nie zdecydują się na pełną współpracę, jeśli będą proponować ceny energii o 500 proc. wyższe od tych, które odpowiadają strukturze kosztów, to wyciągniemy wnioski i obłożymy je podatkiem” – stwierdził Morawiecki.

Czytaj też: Wiceszefowa MKiŚ: Cena energii w Polsce jest jedną z najmniejszych w Europie

PAP/fot.Twitter/Pixabay

swiatrolnika.info 2023