Talk icon

Informacje

22-02-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

POLPIG apeluje by elektroniczna książka leczenia zwierząt została wdrożona

Elektroniczna książka leczenia zwierząt

POLPIG wraz z inicjatywą „Hodowcy Razem” apeluje do Henryka Kowalczyka, by elektroniczna książka leczenia zwierząt została jak najszybciej wdrożona.  

Obowiązek utworzenia elektronicznej bazy danych wynika z przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/6 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych i uchylającego dyrektywę 2001/82/WE.

Elektroniczna książka leczenia zwierząt wymaga pilnego wdrożenia

Zdaniem POLPIG i innych członków inicjatywy “Hodowcy Razem” elektroniczna książka leczenia zwierząt dotycząca stosowanych produktów weterynaryjnych jest niezbędna do przekazania rzetelnej informacji konsumentom o spożywanym produkcie.

“Gromadzenie bazy danych dotyczących stosowania weterynaryjnych produktów leczniczych z poziomu gospodarstwa umożliwi na uzyskiwanie wiarygodnych i porównywalnych z innymi krajami członkowskimi danych o zużyciu antybiotyków u świń, bydła, kur i indyków” – wyjaśniają hodowcy w apelu skierowanym do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henryka Kowalczyka.

elektroniczna książka leczenia zwierząt

“Istotne jest, by ograniczać zużycie antybiotyków u zwierząt do sytuacji jedynie naprawdę tego wymagających. Nadmierne stosowanie takich środków może prowadzić do oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe. Dbajmy o zdrowie zwierząt oraz jakość naszego jedzenia!” – apeluje POLPIG.

Przypomnijmy, że powstanie systemu Wetinfo, który będzie zawierał m.in. elektroniczną książkę leczenia zwierząt, zapowiedział podczas zeszłorocznego posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka.

Dodał, że system pozwoli też na analizę danych dotyczących stosowania antybiotyków na fermach.

Czytaj też: Główny Lekarz Weterynarii: powstanie system z elektroniczną książką leczenia zwierząt

polpig.pl/fot.Pixnio

swiatrolnika.info 2023