O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-01-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Polacy boją się zwolnienia! Najnowszy raport nie zostawia złudzeń

zwolnienia

Z 27,7% do 42% wzrósł odsetek osób zatrudnionych obawiających się zwolnienia.

Jak wynika z raportu "Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań”, przygotowanego dla Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Polacy obawiają się utraty pracy dużo bardziej, niż jeszcze rok temu.

Czekają nas zwolnienia?

Choć jednocześnie coraz więcej zatrudnionych Polaków obawia się zwolnienia, tak większość ankietowanych spodziewa się wzrostu wynagrodzeń.

,,Staliśmy się też mniej optymistyczni co do wynagrodzeń – odsetek osób spodziewających się wzrostu wynagrodzeń spadł z 54,5 proc. w styczniu do 35 proc. w listopadzie 2022 r., przy czym podwyżek oczekują przede wszystkim osoby w wieku 18-24 lata" – zaznaczono we wtorkowej informacji PARP

Natomiasti 19 proc. osób aktywnych zawodowo zamierza podjąć kroki, by poprawić swoją pozycję względem konkurencji i zwiększać swoje kwalifikacje. Zwrócono uwagę, że w największym stopniu gotowe na zmianę są osoby przed 25 rokiem życia.

Zobacz też: Szykują się masowe zwolnienia? 25% pracodawców planuje redukcję etatów

Zwolnienia

Wybuch wojny w Ukrainie, inflacja oraz pogorszenie sytuacji gospodarczej spowodowały, że na koniec 2022 r. odsetek osób obawiających się zwolnienia wzrósł do 42 proc. z 27,7 proc. w styczniu ub. r.

,,Jeszcze w styczniu 2022 r. straty zatrudnienia obawiało się zaledwie 27,7 proc. pracujących Polaków. Wybuch wojny w Ukrainie, inflacja oraz pogorszenie sytuacji gospodarczej spowodowały jednak, że na koniec roku odsetek ten wyniósł już 42 proc. – wskazała Gi Group, cytowana w raporcie "Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badan”, przygotowanego na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Raport przygotowany przez PARP przedstawia syntetyczne wyniki aktualnych badań i analiz na temat polskiego i międzynarodowego rynku pracy – dotyczy okresu sprawozdawczego 30 listopada - 30 grudnia 2022 r. Publikację Agencja przygotowuje cyklicznie na potrzeby Rady Programowej ds. Kompetencji koordynującej działanie systemu Sektorowych Rad ds. Kompetencji. 

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023