Talk icon

Informacje

21-08-2022

Autor: Michał Rybka

Piecuszek – pospolity ptak lęgowy o pięknym śpiewie

piecuszek

Piecuszek to powszechnie występujący ptak lęgowy zamieszkały w lasach umiarkowanej i chłodnej części Eurazji od Francji aż po wschodnią Syberię.

Piecuszki do złudzenia mogą przypominać pierwiosnki, od których różnią się jedynie jasnobrązowymi nogami i bardziej wystającymi lotkami pierwszego rzędu. Ale głównym czynnikiem, który wyróżnia piecuszka, jest jego piękny i melodyjny śpiew.

Piecuszka w Polsce można spotkać praktycznie wszędzie

Piecuszek w Polsce jest bardzo liczny. Można wręcz określić go mianem bardzo powszechnego ptaka. Występuje na terenie całego kraju. Jest obecny również w górach , gdzie występuje też na górnej granicy lasu na wysokości 1500 m n.p.m. Mimo że jest ptakiem pospolitym, największe liczebności osiąga w zakrzaczeniach na torfowiskach i porośniętych wikliną dolinach rzecznych (maksymalnie do 20 par na 10 ha powierzchni). 

Ciekawostką jest, że awifauna Puszczy Białowieskiej nie przypadła piecuszkom do gustu i są tam bardzo nieliczne. Prędzej można je spotkać w śródmieściu Warszawy. Pierwsze piecuszki przylatują do Polski już w kwietniu. Z kolei jesienne odloty rozpoczynają od października. Przeczytaj także o naukowcach, którzy zbadali wpływ klimatu na ptaki alpejskie.

piecuszek

Piecuszek najczęściej zimuje w Afryce

Jaja piecuszka (składane na przełomie maja i czerwca) mają wymiary 16 × 12 mm i są przyozdobione licznymi, drobnymi jasnoczerwonymi plamkami. Co ważne, ptaki tej rasy wyprowadzają jeden lęg w ciągu roku i składają do 7 jaj.

Od złożenia ostatniego jaja samica siedzi na nich przez 12–13 dni. Po tym okresie ogrzewa pisklęta. Rolą samca jest głównie pomoc matce przy karmieniu. Młode zazwyczaj opuszczają gniazdo po upływie ok. 19 dniach. Piecuszki jako ptaki wędrowne od sierpnia do października odlatują do środkowej i południowej Afryki. Zdarza się jednak, że niektóre populacje zimują w zachodniej Azji i na Półwyspie Arabskim.

Dieta piecuszków w dużej mierze jest oparta na drobnych owadach (w tym tych latających), dorosłych, ich larwach, poczwarkach oraz innych bezkręgowcach. Jesienią je również jagody. Żeruje na gałęziach, gałązkach i wśród liści.

Czytaj także: Ptaki masowo migrują z Europy. Jakie są tego przyczyny?

źródła:wikipedia.org,ptaki.info/fot.wikipedia.org

swiatrolnika.info 2022