PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Naukowcy zbadali, jak klimat wpłynie na ptaki alpejskie

Naukowcy zbadali, jak klimat wpłynie na ptaki alpejskie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-03 18:00:00
ptaki alpejskie

Biolodzy sprawdzili, jak zmiany klimatyczne wpłyną na ptaki alpejskie. Mogą one stracić znaczną część terenów, na których zamieszkują.  

Życie wysoko latających ptaków zamieszkujących Alpy może się drastycznie zmienić na skutek zmian klimatycznych. Na podstawie obecnych i przewidywanych warunków badacze stworzyli model, który wskazuje tereny nadające się do zamieszkania przez wymienione gatunki. Okazuje się, że ptaki będą musiały przenieść się wyżej. Oznacza to niestety, że niemal wszystkie z nich stracą od 17 do 59 proc. terenów, na których mogą żyć. 

Ptaki alpejskie przez zmiany klimatu będą zmuszone zmienić zamieszkałe tereny

Nowe badanie opisane na łamach periodyku „Global Change Biology” pokazuje kolejne skutki dla przyrody, jakie mają przynieść zmiany klimatyczne.

Tym razem naukowcy przyjrzeli się żyjącym na dużych wysokościach, alpejskim ptakom – śnieżce zwyczajnej, pardwie górskiej, świergotkowi górskiemu i płochaczowi polnemu.

Na podstawie obecnych i przewidywanych warunków badacze stworzyli model, który wskazuje tereny nadające się do zamieszkania przez wymienione gatunki.

Okazuje się, że ptaki alpejskie będą musiały przenieść się wyżej. Oznacza to niestety, że niemal wszystkie z nich stracą od 17 do 59 proc. terenów, na których mogą żyć. Mniejsze kłopoty będzie miał tylko świergotek górski.

ptaki alpejskie

15 tys. kilometrów kwadratowych wciąż bezpiecznych dla ptaków

Badacze zidentyfikowali jednak 15 tys. kilometrów kwadratowych, na których co najmniej trzy gatunki będą mogły znaleźć dla siebie miejsce. 44 proc. tego terenu to jednocześnie obszar chroniony.

„Wiedza o tym, jak zmienią się habitaty wysoko żyjących, górskich ptaków i które tereny będą się dla nich nadawały także w cieplejszej przyszłości, to klucz dla ochrony tych wrażliwych gatunków i unikalnego środowiska, które zamieszkują – mówi dr Mattia Brambilla z Uniwersytetu Mediolańskiego. 

Wskazane tereny to klimatyczne schronienie dla alpejskiej bioróżnorodności i powinny być chronione przed zmianami wywołanymi działaniem ludzi oraz degradacją” – podkreśla ekspert.

Czytaj też: Raport: Zeszłoroczne lato w Europie najcieplejsze w historii

PAP/fot. pixabay/fot. wikimedia  Pierre Dalous 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Leśnicy chcą przybliżyć turystom podkarpacką dolinę Osławy


Autor: Tomasz Racki

Smog zabija Polaków. Tysiące ofiar rocznie


Autor: Świat Rolnika

Oko w oko z drapieżnikiem. Wilk zauważony w Nadleśnictwie Baligród


BULT SMOGOWICZE