Talk icon

Informacje

10-06-2022

Autor: Emilia Gromczak

ONZ umieściła również Ukrainę na liście krajów zagrożonych głodem

ONZ

Ukraina również jest zagrożona głodem. ONZ umieściła na liście łącznie 20 krajów, które są zagrożone kryzysem żywnościowym.

Z prognozy Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Światowego Programu Żywnościowego (WFP) wynika, że 20 krajów na świecie może stanąć w obliczu znacznego pogorszenia bezpieczeństwa żywnościowego w okresie od czerwca do września 2022 r. Na tej liście znalazła się również Ukraina.

ONZ umieściła Ukrainę na liście krajów zagrożonych głodem

Prognoza FAO i WFP, opublikowana na forum ONZ wskazuje, że katastrofa żywnościowa utrzymuje się w szczególności w Afganistanie, Angoli, Haiti, Hondurasie, Demokratycznej Republice Konga, Etiopii, Libanie, Mozambiku, Madagaskarze, Republice Środkowoafrykańskiej, Syrii, Sudanie, Ugandzie i Jemenie. Sri Lanka, Benin, Republika Zielonego Przylądka, Gwinea. Zimbabwe i Ukraina niedawno dołączyły do ​​listy.

Opublikowany raport FAO-WFP dotyczący ostrych niedoborów żywności wzywa do podjęcia pilnych działań w 20 krajach na całym świecie. Raport mówi, że około 750 000 osób w Etiopii, Jemenie, Nigerii, Sudanie Południowym, Somalii i Afganistanie już głoduje i umiera z wycieńczenia. Dziesiątki milionów ludzi w tych krajach są na krawędzi głodu.

ONZ głód

Głód wśród dzieci

Z powodu poważnego niedożywienie cierpi 14 milionów dzieci poniżej piątego roku życia. Dla nich głód jest najpoważniejszym przeciwnikiem – wyniszczone organizmy z łatwością zarażają się chorobami, z którymi nie mają siły walczyć. Wśród nich ponad 400 tysięcy dzieci w Jemenie, gdzie trwa jeden z największych kryzysów humanitarnych na świecie.

Eksperci ONZ nazwali obecną sytuację głodu na świecie najgorszą od dziesięcioleci. Obawiają się, że w najbliższej przyszłości sytuacja się pogorszy w wielu częściach świata. Według ekspertów trend ten wynika z połączenia kilku czynników: konfliktu, pandemii COVID-19, ekstremalnych zjawisk pogodowych i klimatycznych, rosnącego zadłużenia zewnętrznego w biednych krajach i wstrząsów finansowych. Według sekretarza generalnego odpowiedzią na te narastające wyzwania mogłoby być skoordynowanie wysiłków w ramach Globalnej Grupy Reagowania Kryzysowego ds. Żywności, Energii i Finansów, powołanej do życia w marcu przez ONZ.

Przeczytaj również: UNICEF: Wojna na Ukrainie spowoduje niedożywienie u ponad pół miliona dzieci

agronews.ua/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2022