PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / UNICEF: Wojna na Ukrainie spowoduje niedożywienie u ponad pół miliona dzieci

UNICEF: Wojna na Ukrainie spowoduje niedożywienie u ponad pół miliona dzieci

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-17 18:30:00
wojna na Ukrainie

Światowy kryzys żywnościowy dotyka niewinne osoby. Wojna na Ukrainie może spowodować, że nawet 600 tys. dzieci na świecie będzie cierpiało głód.

Te zatrważające dane przytoczył w swoim raporcie Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF). Światowy kryzys żywnościowy związany m.in. z wojną na Ukrainie oprócz widma głodu spowoduje również brak dostępu do specjalnej odżywczej pasty terapeutycznej w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Terapia dla niedożywionych dzieci mocno zdrożeje

Koszty terapii żywieniowej dla silnie niedożywionych dzieci skoczą o 16 proc., zarówno z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, jak i zakłóceń gospodarczych, stanowiących pokłosie pandemii Covid-19 – alarmuje organizacja. Ceny składników pasty terapeutycznej RUTF, czyli orzechów, oliwy, cukru i dodatkowych substancji odżywczych, już wyraźnie wzrosły.

UNICEF przekazał, że karton zawierający 150 paczuszek pasty, wystarczających na przywrócenie do zdrowia niedożywionego dziecka w ciągu sześciu do ośmiu tygodni, kosztuje obecnie około 41 dolarów. Wzrost cen sprawi, że na zakup past potrzebnych w różnych miejscach na świecie trzeba będzie wydać dodatkowe 25 mln dolarów – przewiduje organizacja.

wojna na Ukrainie

Wojna na Ukrainie tylko spotęguje globalny niedobór żywności

"Jeszcze przed wojną na Ukrainie bezpieczeństwo żywnościowe na całym świecie było osłabione. Spustoszenie sieją konflikty, (zmiany) klimatu i Covid-19" – przekazała dyrektor wykonawcza UNICEF Catherine Russell.

Ciężkie wyniszczenie organizmu dotyka około 13,6 mln dzieci poniżej piątego roku życia na świecie i jest powodem śmierci jednej piątej dzieci w tej grupie wiekowej. Przed wojną i pandemią dwie trzecie dzieci nie miały dostępu do żywności terapeutycznej, potrzebnej do ratowania życia – przekazał UNICEF.

Czytaj także: Wojna na Ukrainie przybliża widmo ogólnoświatowego niedoboru żywności

źródła:PAP/fot.pixabay