Talk icon

Informacje

11-05-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Nowa Zelandia nałożyła nowe sankcje na obywateli rosyjskich

Sankcje

Rząd Nowej Zelandii nałożył w czwartek nowe sankcje na łącznie osiem rosyjskich podmiotów gospodarczych i jej obywateli.

Podmioty i osoby objęte sankcjami są odpowiedzialne za cyberataki skierowane przeciwko Ukrainie oraz rozpowszechnianie dezinformacji. Informację tę przekazano w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej nowozelandzkiego parlamentu. Wśród ukaranych znalazł się m.in. rzecznik rosyjskiego resortu obrony Igor Konaszenkow.

Nowa Zelandia nakłada sankcje na farmy trolli

Najnowsze sankcje są wycelowane zarówno w propagandystów, jak i w rosyjskie farmy trolli, czyli firmy, których pracownicy rozsiewają w internecie wybrany rodzaj informacji, często nieprawdziwych.

"Maszyna propagandowa prezydenta (Władimira) Putina działa na pełnych obrotach, rozpowszechniając kłamstwa i fałszywe informacje w celu usprawiedliwienia nielegalnej rosyjskiej inwazji. Dzisiejsze oświadczenie odzwierciedla nasze całkowite odrzucenie putinowskiej narracji i jego prób oszukania społeczności międzynarodowej" – powiedziała minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Nanaia Mahuta.

Sankcje

Jak dodała, "Putin używa przestrzeni cyfrowej jako broni w swojej okrutnej wojnie przeciwko Ukrainie".

W kwietniu rząd w Wellington nałożył sankcje na duże banki i inne rosyjskie instytucje finansowe oraz wprowadził 35-procentowe cło na import rosyjskich towarów. W pierwszym tygodniu maja kolejnych 170 rosyjskich polityków oraz sześć firm sektora obronnego znalazło się na nowozelandzkiej liście sankcji.

Czytaj też: Rosyjska gospodarka kurczy się w zawrotnym tempie

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023