O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Aktywiści klimatyczni zafarbowali wodę w fontannach

Aktywiści klimatyczni

Niemieccy aktywiści klimatyczni środowiska zabarwili w środę rano wodę w kilku hamburskich fontannach na jasnozielony kolor.

Akcja miała związek z protestem przeciwko wykorzystaniu paliw kopalnych, takich jak gaz, ropa, czy węgiel. Woda w fontannach takich jak Mönckeberg, Hygieia, instalacje na wewnętrznym dziedzińcu ratusza w Hamburgu, fontanna Vierländerin, Globus i Stuhlmanna została zafarbowana na zielono. Przy fontannach pojawił się napis „LNG - niestety nie zielony”.

Aktywiści klimatyczni zorganizowali obóz

LNG oznacza skroplony gaz ziemny. Pochodzi z głębokich warstw ziemi i często jest wydobywany przez tzw. szczelinowanie. Wymaga to chemikaliów i dużych ilości wody. Zarzut: Produkcja, skraplanie, transport i sprzedaż LNG uwolniły duże ilości metanu. Gaz cieplarniany przyspiesza globalne ocieplenie 80 razy szybciej niż taka sama ilość CO2.

Za akcję odpowiadają aktywiści klimatyczni z grupy Extinction Rebellion. Czyniąc to, krytykują wykorzystanie paliw kopalnych, ponieważ „prowadzą one do neokolonialnej eksploatacji i ucisku, oprócz szkodliwych dla środowiska konsekwencji”. Według ich własnych oświadczeń, do barwienia wody używają uraniny, barwnika, który jest również używany przez władze wodno-kanalizacyjne do znakowania zbiorników wodnych i jest nieszkodliwy dla ludzi, zwierząt i środowiska. Kampania odbywała się jednocześnie w Berlinie, Monachium, Bonn i Essen.

Zaledwie kilka dni temu zwolennicy Extinction Rebellion zjechali z Elbphilharmonie i rozwinęli transparent na jej fasadzie. Aktywiści wezwali wówczas do natychmiastowego odejścią od gazu. Obie akcje są lub były częścią obozu protestacyjnego. Od 9 do 15 sierpnia w Hamburgu odbędzie się tydzień działań międzysojuszniczych grup lewicowych i klimatyczno-politycznych.

Aktywiści klimatyczni

Czytaj również: Narkotyki i broń w obozie pseudoekologów! Gdzie są służby?!

ndr.de /fot.twitter.com/ExtinctionR_DE

swiatrolnika.info 2023