O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-02-2020

Autor: Emilia Gromczak

Nawozy azotowe. Jakie będą najlepsze w tym sezonie?

rozsiewacz
Nawozy azotowe to przede wszystkim zwiększenie masy i jakości plonu. Zanim zostaną wybrane najlepsze, potrzebna jest analiza ozimin oraz przyjęcie odpowiedniej strategii nawożenia (forma nawozu, dawka oraz termin). Często pod uwagę brana jest cena, ale przy wyborze należy również zwrócić uwagę na działanie długoterminowe i osłonowe, jakie dają nawozy. Najlepsze nawozy azotowe to te, które mają działanie długoterminowe. Wykorzystując nawozy azotowe, należy kierować się formą azotu, jaka jest zawarta w produkcie. Nie można pominąć również wykorzystania odpowiedniej ilości siarki.
 

Najlepsze nawozy azotowe wczesnowiosenne

Jedną z najpopularniejszych form, jeśli chodzi o nawozy azotowe jest forma azotanowa (saletrzana) (NO3-.) Działa najszybciej i ułatwia pobieranie pierwiastków t.j. magnez, wapń czy potas. Forma azotanowa jest przeznaczona dla roślin słabo dokrzewionych oraz plantacji wymagających regeneracji po zimie. Nawozy azotowe są również w formie amonowej (NH4+). Ta jest pnawoz1202olecana do wczesnego nawożenia ozimin. Przeznaczona jest na dobrze rozwinięte plantacje oraz rośliny dokrzewione. Trzecia i ostatnia forma to forma amidowa, która zawarta jest m.in. w Moczniku czy Pulgranie. Cechuje ją wolne działanie na rośliny. Nie wpływa od razu na pobudzenie roślin, dlatego powinna być stosowana na dobrze rozkrzewione plantacje. Mocznik na świeżo nawożonych wapniem glebach może powodować spore straty azotu do atmosfery.
 
Nawozy azotowe zwane uniwersalnymi są oparte na formie azotanowej i amonowej. Produkty z równą proporcją azotanu i amonu to m.in. Zaksan, Saletra Amonowa 32, Pullan czy Salmag. Natomiast różna proporcja występuje m.in. w Saletrosanie 26 i Saletrosanie 30. Najlepsze nawozy azotowe przedsiewne dla zbóż ozimych to nawozy o szybkim działaniu, czyli Saletrzaki oraz Pullan. Saletrzak i Pullan będą działać najszybciej ze względu na posiadanie w składzie formy azotanowej i amonowej.
 
 

Nawozy azotowe i inne właściwości 

Oprócz zwiększenia i jakości plonu nawozy azotowe wzbogacają glebę i jej właściwości chemiczne. Działanie azotu to przede wszystkim powiększenie masy nadziemnej i podziemnej roślin, dłuższy okres wegetacji roślin oraz większa zawartość białka w plonach. Przy nawożeniu azotem trzeba wystrzegać się przenawożenia. Nawozy azotowe wykorzystane w nieumiejętny sposób mogą przynieść niemałe straty. Objawy przenawożenia to: pojawienie się szkodników, wytwarzanie przez rośliny zwiększonej masy zielonej, nadmiernie grube łodygi oraz zakwaszenie gleby. Przy stosowaniu azotu nie można zapomnieć o odpowiedniej proporcji siarki i potasu. Nawozy azotowe, aby przyniosły większe plony, muszą być stosowane według odpowiedniej formy, dawki i terminu.
 
nawozy.eu/Fot. Miniatuurgek [CC BY-SA], Wikimedia Commons/ Rasbak [CC BY-SA], Wikimedia Commons

swiatrolnika.info 2023